BiznesINFO.pl > Twój portfel > 500+ na każde dziecko, ale to nie koniec. Teraz dużo łatwiej będzie dostać pieniądze
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:16

500+ na każde dziecko, ale to nie koniec. Teraz dużo łatwiej będzie dostać pieniądze

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ministerstwo Rodziny rusza ze zmianami dotyczącymi 500 plus. Teraz na dodatek będzie mogła liczyć nawet rodzina, która posiada jedno dziecko. Program będzie dotyczył każdego obywatela, który nie ukończył osiemnastego roku życia. 

Pierwsze dziecko też dostanie 500 plus - nowelizacja ustawy

Zmiany jakich dokona Ministerstwo Rodziny były zapowiedziane już w marcu bieżącego roku. Dotychczas świadczenie 500 plus obejmowało rodziny, które miały dwójkę, bądź więcej dzieci. Nachodzi jednak zmiana - na pomoc od państwa liczyć mogą nie tylko osoby, których potomstwo osiągnęło liczbę mnogą, ale także Ci, który zdecydowali się tylko na jedno dziecko. 

Ministerstwo poinformowało, że po nowelizacji ustawy do programu dołączy kolejne 2 mln jedynaków. Obecnie świadczenie otrzymują prawie 5 mln dzieci. Z programu 500 plus pieniądze otrzymywać będzie mniej więcej 6,8 mln młodych Polaków. Oznacza to, że miesięcznie do kieszeni wszystkich polskich rodziców trafi ok. 3,4 mld zł. 

Program 500 plus ograniczeny biurokrację. Dużo łatwiej będzie dostać pieniądze

Misnister Rafalska zapowiedziała, że w nowym rozdaniu będzie dużo łatwiej otrzymać świadczenie. Aby otrzymać dodatek na swoje pociechy, nie trzeba będzie spieszyć się ze złożeniem wniosku, w miesiącu urodzenia dziecka. Do tej pory spóźnialskim rodzicom przepadały pieniądze za pierwszy miesiąc. Obecnie okres na wnioskowanie wydłuży się do 3 miesięcy od miesiąca urodzenia dziecka, a pieniądze nie przepadają. 

Teraz 500 plus ma rozszerzyć się również na dzieci, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowaczych. Dodatkowe wsparcie z programu otrzymają więc sierocińce, domy dziecka i wszelkie inne tego typu instytucje. Cała "papierkokoliga" czyli biurokracja ma również uledz zmianie. Do tej pory cała procedura dotycząca przyznania świadczenia konkretnej rodzinie miała znacznie dłuższą drogę. Świadczenie wychowawcze przechodziło bowiem do tej pory drogę administracyjną. Teraz wszystko ma polegać jedynie na krótkiej nocie informacyjnej dotyczącej przyznania świadczenia, co oznacza mniej formalności dla rodziców i mniej pracy dla urzędników, a w konsekwencji znacznie szybszy przepływ środków z urzędów do rodziców. Urzędnicy nie będą musieli nic wypełniać i wysyłać, wszystko zostanie rozwiązane drogą elektroniczną, za pomocą przesłania rodzicom wiadomości e-mail o przyznaniu dodatku 500 plus. 

undefined

Tagi: 500 plus
Polecane