Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Waloryzacja 500 plus? Premier nie pozostawia wątpliwości
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 05.09.2019 02:00

Waloryzacja 500 plus? Premier nie pozostawia wątpliwości

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

500 plus to najsłynniejszy i najgłośniejszy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości. Ten miał nie tylko przynieść partii popularność wśród polskich rodziców, ale także podnieść wskaźnik demograficzny w kraju. Obowiązujący od 3,5 roku program nie jest jednak już tak świeży, jak kiedyś. Dlatego też padają pytania o waloryzację.

O tę zapytał Mateusza Morawieckiego dziennikarz Money.pl podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jak zauważył, program obowiązuje od ponad 3 lat i przez cały ten czas 500 złotych zdążyło zmienić swoją wartość nabywczą. Premier jednak zaczął wyjaśniać, że niska inflacja nie ma większego wpływu na program, poza tym - waloryzacja programu została przeprowadzona poprzez jego rozszerzenie.

500 plus z waloryzacją? Morawiecki: Program zwaloryzowany o 100%

 - Przy tak niskie jwaloryzacji, jak mamy dzisiaj, poszerzyliśmy program 500 plus do pierwszego dziecka. To 20 mld złotych. Było 20 mld, dołożyliśmy następne. Waloryzacja 100% nastąpiła w związku z tym, ponieważ każda rodzina, która ma drugie dziecko, ma też pierwsze dziecko, w związku z tym dostała 0 100% więcej - tłumaczył Morawiecki.

Dziennikarz Money.pl słusznie jednak zauważył, że w przypadku najbiedniejszych, którzy dostawali 500 złotych także na pierwsze dziecko, niewiele się zmieniło. W tym wypadku Morawiecki przypomniał, że oprócz 500 plus jest także szereg innych programów socjalnych, z których te osoby mogą skorzystać. Premier nie pokusił się jednak o wskazywanie dokładych przykładów, a zwrócił się w kierunku chwalenia programu wypłacającego po 500 złotych na dziecko.

- Właśnie dla tych najbiedniejszych mamy szereg innych programów. Sam program 500 plus uznawany jest dzisiaj za jeden z najbardziej szczodrych programów rodzinnych. (...) Narodowe Biuro Badań Ekonomicznych, jedna z największych instytucji, która wpływa na politykę społeczną Stanów Zjednoczonych, przebadało 130 polityk społecznych prowadzonych w Stanach w ostatnich 50 latach i uznała, że bezpośrednia płatność na dziecko daje największe szanse na poprawę edukacji, wykształcenie, wyżywienie dziecka - mówił Morawiecki.