BiznesINFO.pl
Od kiedy 500 na wakacje?

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Nietypowy pomysł przyznawania 500 plus na wakacje. Być może będziesz musiał czekać na sms-a

8 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

500 na wakacje – pod takim roboczym hasłem funkcjonuje najnowsza koncepcja bonu turystycznego, który rząd ma przyznać jeszcze w tym roku. W jakiej formie bon będzie funkcjonował? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie to karta przedpłacona a sp

500 na wakacje zamiast 1000 plus

Gdyby twórcy „Mody na sukces” zapragnęli znaleźć inspirację do stworzenia nowej telenoweli, powinni przyjrzeć się temu co w Polsce działo się wokół pomysłu przyznania bonu turystycznego. Koncepcja ta – jak już wielokrotnie informowaliśmy – urodziła się w Ministerstwie Rozwoju jeszcze w ubiegłym roku. Pierwotnie chodziło o wsparcie osób, których nie stać na wakacje. Przez wiele miesięcy nikt tematu nie podejmował aż wrócił on w kwietniu, gdy minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla Radia Maryja wspomniała o bonie, w kontekście wsparcia pokrzywdzonej pandemią branży turystycznej. Na szczegóły trzeba było czekać wiele tygodni, aż w rozmowie z Money.pl Emilewicz (już nie tylko minister, ale też wicepremier) podała, że bon pod nazwą 1000 plus przysługiwać będzie wszystkim osobom pracującym na umowę o pracę, których zarobki nie przekraczają 5200 zł. Minęły kolejne tygodnie i nieoczekiwanie rzecznik rządu poinformował w radiowym wywiadzie, że rząd wycofuje się z pomysłu, bo nie akceptowała go branża turystyczna. Zapowiedział jednak szukanie innych rozwiązań, których koncepcja byłaby zbliżona do bonu.

Aż w końcu do akcji wkroczył prezydent Andrzej Duda, który ogłosił pomysł, który można określić hasłem „500 na wakacje”. Wiadomo, że wsparcie mają otrzymać rodzice, mający przynajmniej jedno dziecko (w przypadku dwójki dzieci będzie to 1000 zł, trójki -1500 itd) i podobnie jak w przypadku programu „Rodzina 500 plus” nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.  

Dalszych szczegółów ze strony prezydenta i obozu rządzącego brak. Z informacji Money.pl wynika, że bon będzie można składać korzystając z tego samego systemu co w przypadku 500 plus. Wiadomo, że nie przyjmie on formy karty przedpłaconej, gdyż ich produkcja byłaby za droga i zajęłaby zbyt dużo czasu. Prawdopodobnie beneficjenci programu otrzymają specjalne kody w formie elektronicznej. Z kodu będzie można wykorzystać kwotę 500 zł na każde dziecko np. na opłacenie noclegu. Jak informuje RMF FM, rodzice będą otrzymywali kod mailem lub SMS-em, a po wykorzystaniu środków (jednorazowo lub częściowo) otrzymają oni SMS-a z potwierdzeniem ubytku środków i informacją o tym, ile pieniędzy mają jeszcze do wykorzystania. 

Kiedy 500 na wakacje?

Ważność bonu ma obowiązywać do końca przyszłego roku, tyle, że wciąż nie wiadomo, kiedy środki zaczną być wypłacane. Z informacji RMF FM wynika, że realną datą jest 1 lipca, choć nie wiadomo czy do tego czasu uda się zbudować system teleinformatyczny do obsługi programu.

Tagi:

Dopłatawakacjerząd

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >