Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 5 rzeczy, o które musisz zadbać na wypadek powodzi. Trzeba wiedzieć
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 16.09.2024 19:02

5 rzeczy, o które musisz zadbać na wypadek powodzi. Trzeba wiedzieć

Powódź, zalane ulice
Fot. Powódź / EastNews/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W Polsce trwa jedna z największych klęsk żywiołowych ostatnich lat. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik, jak postępować w wypadku powodzi. Z tymi instrukcjami powinien zapoznać się każdy mieszkaniec zagrożonych zalaniem terenów. 

Polska walczy z żywiołem

Sytuacja w południowo-zachodniej Polsce jest dramatyczna. Z powodu powodzi trwa ewakuacja mieszkańców Nysy. W województwie dolnośląskim najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: kłodzkim, karkonoskim, ząbkowickim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, lwóweckim, dzierżoniowskim. Poziom wód z niepokojem obserwują także mieszkańcy Wrocławia, którzy pamiętają wydarzenia z 1997 roku. Jak zachować się, jeżeli służby w naszej miejscowości podadzą komunikat o zbliżającej się fali powodziowej? Oto ważne rady, które mogą uratować nam życie.

Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej. Premier Donald Tusk podjął decyzję

W czasie powodzi zatroszczmy się o osoby starsze i dzieci

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało na swojej stronie listę wskazówek dotyczących tego, jak zachować się w sytuacji zagrożenia powodziowego.

  • Po pierwsze zaleca się mieszkańcom śledzenie na bieżąco prognoz, komunikatów i ostrzeżeń wydawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
  • RCB zakazuje kategorycznie zbliżania się do wezbranych rzek, ponieważ takie zachowanie może skończyć się tragedią.
  • Wskazane jest także słuchanie komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji.
  • Ważne, aby upewnić się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi, znają sposoby kontaktowania się oraz drogi ewakuacji. Jeśli to możliwe, warto rozważyć odesłanie dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, np. do znajomych lub rodziny.
  • Lekarstwa, dowody tożsamości, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentacja działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe powinny zostać przeniesione w bezpieczne miejsce, np. na wyższe piętra budynku.
  • Telefon komórkowy powinien być cały czas był w pełni naładowany. Dzięki temu w razie pilnej potrzeby będziemy mogli wybrać np. numer 112, aby wezwać służby.
  • Konieczne jest przygotowanie się do ewakuacji. Nawet jeżeli odczuwamy stres i niepokój związany z opuszczeniem naszego miejsca zamieszkania i pozostawieniem dobytku, musimy pamiętać, że pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko. W tym wypadku grozi nam nie tylko utonięcie, ale też choroby zakaźne, brak prądu, wody i kanalizacji. Pamiętajmy, że po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe.
  • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby w żadnym wypadku nie pić wody że studni, ponieważ może być skażona.
  • Przed nadejściem fali powodziowej powinno się odłączyć źródła energii: prądu i gazu. Warto też pokazać członkom rodziny, jak to zrobić.
  • Jeżeli mamy na to czas, warto zrobić zdjęcia zniszczeń, do których doszło w czasie powodzi. Mogą pomóc w uzyskaniu odszkodowania.
     

Jak przygotować ewakuację zwierząt?

Zwierzęta hodowlane powinny być do ewakuacji. W razie potrzeby o pomoc przy załadunku należy poprosić znajomych lub sąsiadów. O ewakuacji zwierząt powinniśmy pomyśleć zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. RCB przypomina, że ewakuacja zwierząt jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu. Choć od początku powodzi strażacy starają się jak mogą pomagać, np. zwierzętom domowym, służby przypominają, że sprzęt pływający w dyspozycji straży pożarnej i wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt. Warto też ochronić paszę dla zwierząt i przenieść ją w niezagrożone zalaniem miejsce.

(Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)