BiznesINFO.pl

EastNews/Zofia i Marek Bazak

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Na dniach minie 15 miesięcy od wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek. Towarzyszą nam one - choć już nie na świeżym powietrzu - również w wakacje i to nie tylko w Polsce. Okazuje się, że w niektórych krajach za brak zakrycia nosa i ust możemy zapłacić nawet równowartość 1800 zł.

Z tego artykułu dowiesz się

  • W którym kraju za brak maseczki trzeba zapłacić równowartość 1800 zł

  • W których krajach maseczki trzeba nosić również w plenerze

  • Ile w Polsce wystawiono mandatów w związku z łamaniem nakazu noszenia maseczek

Nie masz maseczki? Zapłacisz nawet 1800 zł mandatu

16 kwietnia 2020 roku wprowadzono w Polsce nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. To oznacza, że niebawem minie 15 miesięcy od momentu gdy towarzyszą nam one każdego dnia. Jedni się przyzwyczaili, inni mają dość, jeszcze inni cieszą się, że od niemal dwóch miesięcy maseczek nie trzeba nosić już na świeżym powietrzu.

Faktem jest, że od samego początku obowiązek zakrywania nosa i ust (przez pierwsze 10 miesięcy można było używać w tym celu nie tylko maseczki, ale też np. przyłbicy czy szalika) był przez wielu Polaków lekceważony.

Dowodzą tego statystyki, jakie przekazała redakcji Biznes Info Komenda Główna Policji w rocznicę wprowadzenia obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

- Od początku działań na osoby, które nie stosowały się do obowiązku zakrywania ust i nosa, zgodnie z obowiązującymi w danym czasie przepisami, policjanci nałożyli ponad 442 406  mandatów karnych, zastosowali 275 419 pouczeń oraz skierowali 63 586 wniosków o ukaranie do sądu – informował naszą redakcję inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Noszenia maseczek nie unikniemy również w wakacje i to nie tylko w Polsce. Ich obecność jest konieczna w zdecydowanej większości krajów, niezależnie od tego czy sytuacja tam - podobnie jak w naszym kraju - ustabilizowała się, czy też liczba zakażeń w związku z nowymi wariantami wirusa rośnie.

Maseczki w obiektach zamkniętych są niezbędne m.in. w krajach, które Polacy najchętniej wybierają jako miejsce wakacyjnego wypoczynku, czyli Hiszpanii i Grecji. Niezastosowanie się do tego obowiązku grozi mandatem w wysokości odpowiednio 100 i 300 euro, czyli ok. 450 zł i 1350 zł. W przypadku Hiszpanii mamy zatem do czynienia z mandatem w wysokości zbliżonej do tej, która funkcjonuje w Polsce, zaś w przypadku Grecji niemal trzykrotnie wyższej.

Najgorzej w Czechach

Najwięcej za brak maseczki zapłacimy natomiast u naszych południowych sąsiadów. W Czechach - jak podaje Money.pl - mandat z tego tytułu może wynieść maksymalnie 10 tys. koron, czyli prawie 1800 zł, a zatem niemalże cztery razy więcej niż u nas.

Portal zwraca uwagę, że w niektórych krajach obowiązek noszenia maseczek funkcjonuje również w plenerze. To przypadek Turcji i Cypru, gdzie mandat wynosi odpowiednio 900 lir tureckich (prawie 400 zł) i 300 euro (ok. 1350 zł).

Jak widać brak maseczki może się okazać bardzo kosztowny. Nie warto zatem łamać obowiązujących przepisów w tym zakresie - nie dość, że zbiedniejmy, to jeszcze zepsujemy sobie wakacje. Oby w następne już takich nakazów nie było.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

mandat

Podobne artykuły

Turystyka

ZUS wypłacił już 1,2 mld zł z bonów turystycznych. To jednak jeszcze nie koniec
Czytaj więcej >

Turystyka

Bon turystyczny hitem wakacji. Zainteresowanie przebiło oczekiwania
Czytaj więcej >

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe
Czytaj więcej >

Turystyka

POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych
Czytaj więcej >

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami
Czytaj więcej >

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Turystyka

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >
Turystyka

redaktor redaktor

Za oknem śnieg? Zimowe szaleństwo w białym puchu czy – dla odmiany - podróż w ciepłe strony?
Czytaj więcej >
Turystyka

Magdalena Madoń

Ważna wiadomość dla podróżnych. W tych dniach nie złożą wniosku o paszport
Czytaj więcej >
Turystyka

Magdalena Madoń

PKP Intercity oferuje tanie bilety na przejazdy. Promocja potrwa dwa miesiące
Czytaj więcej >
Turystyka

Kasper Starużyk

ZUS przesyła pieniądze z bonów turystycznych, wypłacili już 1,6 mld zł
Czytaj więcej >