Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1300 zł dla każdego. Decyzja już zapadła, nie będzie ograniczeń
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.11.2023 11:26

1300 zł dla każdego. Decyzja już zapadła, nie będzie ograniczeń

Banknoty w portfelu
Iberion

Możliwość otrzymania pieniędzy bez względu na wykonywaną pracę brzmi bardzo nietypowo. Niektórzy mogą wręcz uznać to za żart. Tymczasem okazuje się, że taka możliwość faktycznie istnieje; co więcej, może być wprowadzona również w Polsce.

Pieniądze dla wszystkich pracujących

Panująca inflacja, wysokie kwoty rachunków oraz ceny w sklepach skłaniają Polaków do poszukiwania dodatkowych źródeł zarobku. Najwięcej osób zwykle decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy; inni zaś wybierają mniej popularne wyjścia.

Tymczasem okazuje się, że niedługo pojawi się możliwość otrzymania sporej sumy pieniędzy bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków. Jak podaje serwis forsal.pl, wystarczy być zatrudnionym, aby otrzymywać środki na konto.

Bezwarunkowy dochód podstawowy

Chociaż brzmi to jak coś zupełnie nierealnego, to jest to prawdą. Informacje podawane przez portal forsal.pl wskazują, że chodzi o bezwarunkowy dochód podstawowy. Obecnie nie obowiązuje on w Polsce, chociaż czynione są w tym kierunku poważne kroki.

Jak wynika z wypowiedzi cytowanego przez forsal.pl prezesa Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego dra Macieja Szlindera oraz danych samego portalu forsal.pl, dochód podstawowy w Polsce miałby wynieść właśnie 1300 zł. Byłby również wypłacany co miesiąc, a pieniądze otrzymywałby każdy Polak. Oznacza to, że jeżeli w danym domu mieszkają trzy osoby pracujące, to w sumie otrzymywałyby 3900 zł.

Gdzie można otrzymać dochód podstawowy?

Na razie wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego w skali ogólnopolskiej jest w sferze planów. Jeżeli jednak chodzi o regiony, to jest nieco lepiej - jak donosi serwis forsal.pl, ma on zostać wprowadzony na dwuletnią próbę w woj. warmińsko-mazurskim. Obecnie trwa poszukiwanie środków na ten cel, ale już wiadomo, że program nie wystartuje w tym roku.

Jeżeli jednak uruchomienie bezwarunkowego dochodu na Warmii i Mazurach powiedzie się chociaż na próbę, to Polska pójdzie śladem takich krajów jak Włochy, Finlandia czy Francja. Tam pieniądze były już wypłacane w ramach eksperymentów, zaś systemy są gotowe do wdrożenia tego rozwiązania na stałe.