Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Znakomite wieści dla seniorów. Wzrosną emerytury i inne świadczenia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 30.10.2023 10:21

Znakomite wieści dla seniorów. Wzrosną emerytury i inne świadczenia

Emerytura w rękach
BiznesINFO

Podczas gdy politycy wciąż walczą o możliwość koalicji, już teraz wiadomo, że przyszłorocznym zwycięzcą w kontekście finansów będą seniorzy. Czeka na nich bowiem nie jedna, a co najmniej trzy podwyżki świadczeń. Konkretna liczba zależy od tego, kto sformuje rząd.

Rządowa układanka

Trzeci tydzień dyskusji o możliwej przyszłej koalicji rządowej nie zapowiada się odmiennie od dwóch pozostałych. Jedyne różnice polegają na tym, że w środku tygodnia będzie miała miejsce uroczystość Wszystkich Świętych, a termin pierwszego posiedzenia nowego Sejmu wyznaczono na 13 listopada.

W całym wciąż trwającym zamieszaniu politycznym jest jednak jedna grupa osób, która już teraz może być zadowolona. Jak wskazuje serwis fakt.pl, chodzi oczywiście o seniorów, którzy według przewidywań mają być w korzystnej sytuacji - niezależnie od tego, jaka partia będzie ostatecznie rządzić.

Przyszłoroczne podwyżki

Pozytywne przewidywania dla emerytów są spowodowane prostymi kalkulacjami. Minimalna liczba podwyżek świadczeń, według doniesień portalu fakt.pl, ma wynieść trzy. Niewykluczone, że liczba ta jeszcze się zwiększy.

Tradycyjnie w marcu ma zostać przeprowadzona waloryzacja emerytur i rent. Emeryci mogą się cieszyć, ponieważ będzie ona jedynie odrobinę mniejsza niż w zeszłym roku. Z drugiej strony jednak, fakt.pl donosi, że będzie to ostatnia tak wysoka waloryzacja świadczeń emerytalnych oraz rent - podwyżki mają bowiem wynieść 12,3 proc.

Według kalkulacji serwisu fakt.pl, taki procent podwyżek oznaczałby wzrost minimalnej emerytury z 1588,44 zł do 1783,82 zł (kwoty brutto). Tyle samo wynosiłyby m.in. emerytura matczyna czy minimalna wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jest również możliwa druga waloryzacja, którą zapowiedziała Koalicja Obywatelska - nie wiadomo jednak, czy faktycznie będzie obowiązywała.

Co z trzynastkami i czternastkami?

Z kolei według zapewnień dotychczasowych partii opozycyjnych, trzynastki i czternastki oraz podobne świadczenia mają pozostać na stałe. Terminem wypłaty 13. emerytury, według doniesień serwisu fakt.pl, ma być kwiecień - pieniądze zostaną dostarczone emerytom wraz z ich świadczeniem emerytalnym. Wysokość świadczenia ma być taka sama, co minimalnej emerytury - po marcowej waloryzacji będzie to zatem 1783,82 zł brutto.

Trochę inaczej sytuacja wygląda z 14. emeryturą. Portal fakt.pl przypomina za wypowiedzią dr Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego, że o terminie wypłaty decyduje rząd. Nie jest zatem wykluczone, że zostaną wypłacone dopiero w grudniu 2024 roku, zaś ich wysokość także będzie równa minimalnej emeryturze - zarazem byłaby to sporo niższa kwota, niż w tym roku.