Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwroty podatków za 2022 rok są rekordowe. Przekroczyły już 5 miliardów złotych
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 13.03.2023 17:32

Zwroty podatków za 2022 rok są rekordowe. Przekroczyły już 5 miliardów złotych

pieniądze
BiznesInfo

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Polacy otrzymują rekordowe zwroty podatkowe za rok 2022. Na dzień dzisiejszy, ponad 2,7 miliona podatników otrzymało zwroty o wartości prawie 5 miliardów złotych. 

Reforma „Niskie Podatki”

Resort szacuje, że łączna wartość zwrotów podatkowych wyniesie ponad 17,5 miliarda złotych.

Jest to w dużej mierze rezultatem reformy PIT „Niskie Podatki”. Jak podaje serwis strefabiznesu efektem reformy będzie też mniejsza liczba osób, która w tym roku będzie musiała dopłacić podatek. Z dopłatą może się liczyć 1,2 mln podatników. Liczba ta może być jeszcze mniejsza jeśli przy rozliczaniu skorzystają przykładowo ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub też z odliczeń od dochodu, czy podatku.

Wiceminister o zmianach w PIT

Mariusz Gojny, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, poinformował o zmianach w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dotyczących tzw. ulgi dla klasy średniej.

W wywiadzie udzielonym gazecie "Rzeczpospolita", wiceminister wyjaśnił, że wszystko jest przygotowane na najwyższym poziomie. Pomimo wprowadzenia wielu zmian podatkowych w poprzednim roku, oczekuje, że proces rozliczeń rocznych przebiegnie bez problemów.

Metody składania deklaracji

Jak w latach ubiegłych, składanie deklaracji PIT będzie możliwe w formie papierowej lub elektronicznej, np. poprzez usługę "Twój e-PIT" dostępną w e-Urzędzie Skarbowym.

Warto zaznaczyć, że wszystkie metody składania deklaracji są nadal dozwolone, włączając w to tradycyjną formę. 

Coraz więcej podatników decyduje się na formę elektroniczną przy rozliczaniu swoich podatków.