BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 03.05.2018. n/z Stetoskop lezy na klawiaturze.

East News, Arkadiusz Ziolek

Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie. Pandemia nie jest jedyną przyczyną

24 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Zwolnienia lekarskie w Polsce są dość popularnym na wymiganie się od pracy. Jak się okazuje, Polacy w ostatnim czasie masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie, a pandemia nie jest ich jedyną przyczyną. Fala nieuczciwych zwolnień lekarskich wciąż rośnie.

Zwolnienia lekarskie popularne wśród Polaków

Pandemia przyniosła trudne czasy zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niestety, ale kolejne obostrzenia i zamykanie gospodarki w efekcie doprowadziło do masowych zwolnień, upadłości biznesów i wszechobecnego strachu. Jednakże sytuacja poszczególnych podmiotów nadal nie jest jasna.

Jak się okazuje, druga fala pandemii powoli zatacza koło. Tym razem pracodawcy mogący nadal prowadzić swój biznes znaleźli się w patowej sytuacji, ponieważ brakuje im rąk do pracy. Gdzie w takim razie są pracownicy? Na zwolnieniach lekarskich.

Fakt informuje, że ilość zwolnień lekarskich w tym roku w porównaniu z 2019 r. wzrosła 2,5 razy. - Powody tego wzrostu są różne - zmęczenie psychiczne wśród pracowników, spowodowane przeciągającym się stanem pandemii Covid-19, obawa przed drugą falą i zakażeniem siebie bądź bliskich, chęć "przeczekania" tej trudnej sytuacji. mówi w rozmowie z gazetą Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Ekspert wskazuje, że pracodawcy mają niemałą bolączkę, ponieważ poza zwolnieniami lekarskimi muszą do tego doliczyć także osoby przebywające na kwarantannie. W efekcie naprawdę brakuje rąk do pracy, a oni zmuszeni są często zamykać działalność. Na co w takiej sytuacji decydują się pracodawcy?

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze2. Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowie3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

Zwolnienia lekarskie nie tylko z powodu pandemii

Pracodawcy w efekcie coraz częściej decydują się na kontrolę swoich pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim lub na home office, podaje Fakt. Według pracodawców pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie po to, aby działać nieetycznie. Co więcej, na wyciągnięcie pozostają także tzw. zwolnienia na telefon. 

- W sierpniu naruszenia na kontrolach L4 stanowiły rekordowe 43%, to najwięcej od początku prowadzenia naszych statystyk. We wrześniu było niewiele lepiej - 39% wszystkich wizyt na kontrolach. Jedną z kontrolowanych pracowniczek zastaliśmy np. na prowadzeniu działalności gospodarczej - zakładała klientkom sztuczne rzęsy w mieszkaniu, mówi w rozmowie z Faktem prezes Conperio.

Zwolnienia lekarskie są brane także ze względu na fałszywą opiekę nad dzieckiem. - Za sprawą teleporad zauważamy także wyraźny wzrost naruszeń za błędnie podane adresy na drukach „L4”, ze średniej 5% do 8% za wrzesień, dodaje ekspert.

Kontrolą zwolnień lekarskich coraz częściej interesują się przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ ilość wystawianych druków przekracza setki tysięcy. - Jednorazowe zlecenie zamówić można np. poprzez stronę internetową, a kontrole pracowników przeprowadzane są na terenie całego kraju, w ciągu 1-3 dni roboczych od przyjęcia zlecenia, tłumaczy Zając. Po kontroli zwolnienia lekarskiego dalsze kroki zależą już tylko od pracodawcy.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >