fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 03.05.2018. n/z Stetoskop lezy na klawiaturze.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 24 Października 2020

Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie. Pandemia nie jest jedyną przyczyną

Zwolnienia lekarskie w Polsce są dość popularnym na wymiganie się od pracy. Jak się okazuje, Polacy w ostatnim czasie masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie, a pandemia nie jest ich jedyną przyczyną. Fala nieuczciwych zwolnień lekarskich wciąż rośnie.

Zwolnienia lekarskie popularne wśród Polaków

Pandemia przyniosła trudne czasy zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niestety, ale kolejne obostrzenia i zamykanie gospodarki w efekcie doprowadziło do masowych zwolnień, upadłości biznesów i wszechobecnego strachu. Jednakże sytuacja poszczególnych podmiotów nadal nie jest jasna.

Jak się okazuje, druga fala pandemii powoli zatacza koło. Tym razem pracodawcy mogący nadal prowadzić swój biznes znaleźli się w patowej sytuacji, ponieważ brakuje im rąk do pracy. Gdzie w takim razie są pracownicy? Na zwolnieniach lekarskich.

Fakt informuje, że ilość zwolnień lekarskich w tym roku w porównaniu z 2019 r. wzrosła 2,5 razy. - Powody tego wzrostu są różne - zmęczenie psychiczne wśród pracowników, spowodowane przeciągającym się stanem pandemii Covid-19, obawa przed drugą falą i zakażeniem siebie bądź bliskich, chęć "przeczekania" tej trudnej sytuacji. mówi w rozmowie z gazetą Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątkówWładza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątkówCzytaj dalej

Ekspert wskazuje, że pracodawcy mają niemałą bolączkę, ponieważ poza zwolnieniami lekarskimi muszą do tego doliczyć także osoby przebywające na kwarantannie. W efekcie naprawdę brakuje rąk do pracy, a oni zmuszeni są często zamykać działalność. Na co w takiej sytuacji decydują się pracodawcy?

DZISIAJ GRZEJE:

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze
2. Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowie
3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

Zwolnienia lekarskie nie tylko z powodu pandemii

Pracodawcy w efekcie coraz częściej decydują się na kontrolę swoich pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim lub na home office, podaje Fakt. Według pracodawców pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie po to, aby działać nieetycznie. Co więcej, na wyciągnięcie pozostają także tzw. zwolnienia na telefon.

- W sierpniu naruszenia na kontrolach L4 stanowiły rekordowe 43%, to najwięcej od początku prowadzenia naszych statystyk. We wrześniu było niewiele lepiej - 39% wszystkich wizyt na kontrolach. Jedną z kontrolowanych pracowniczek zastaliśmy np. na prowadzeniu działalności gospodarczej - zakładała klientkom sztuczne rzęsy w mieszkaniu, mówi w rozmowie z Faktem prezes Conperio.

Pod osłoną wczorajszych strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkichPod osłoną wczorajszych strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkichCzytaj dalej

Zwolnienia lekarskie są brane także ze względu na fałszywą opiekę nad dzieckiem. - Za sprawą teleporad zauważamy także wyraźny wzrost naruszeń za błędnie podane adresy na drukach „L4”, ze średniej 5% do 8% za wrzesień, dodaje ekspert.

Kontrolą zwolnień lekarskich coraz częściej interesują się przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ ilość wystawianych druków przekracza setki tysięcy. - Jednorazowe zlecenie zamówić można np. poprzez stronę internetową, a kontrole pracowników przeprowadzane są na terenie całego kraju, w ciągu 1-3 dni roboczych od przyjęcia zlecenia, tłumaczy Zając. Po kontroli zwolnienia lekarskiego dalsze kroki zależą już tylko od pracodawcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczorajszy protest mijał wiele starszych osób. Nie takich reakcji spodziewali się demonstranci
  2. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  3. Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem
  4. Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producenta
  5. W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwić
  6. Genialny Robert Lewandowski. Znowu dominował, Eintracht na kolanach, trzy bramki Polaka
  7. Niesamowicie skuteczny, przeciwzapalny syrop miętowy nie ma sobie równych. Zalety zachwycą każdego

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News