PiS szykuje nowe przepisy dotyczące związków partnerskich
fot. Louis Briscese / travis.af.mil
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Września 2019

PiS bierze się za związki partnerskie. Władza szykuje nowe prawo

Sejm szykuje regulacje dotyczące związków partnerskich. Rząd chce wprowadzić dodatkowe zobowiązania na osoby, które funkcjonują w nieformalnych związkach. Nowe przepisy będą obejmować pary zarówno hetero, jak i homoseksualne.

Związki partnerskie i jawność majątkowa

Prawo i Sprawiedliwość nie chce legalizować związków partnerskich. Mimo to partia Jarosława Kaczyńskiego zajmuje się przygotowaniem przepisów, dotyczących nieformalnych relacji. Pojawią się nowe zobowiązania, ale też ułatwienia.

Sejm przyjął niedawno ustawę o jawności majątkowej polityków. Przepisy regulują m.in. katalog osób zobowiązanych do ujawnienia swoich zarobków. W ustawie nałożono taki nakaz na osoby które “pozostają we wspólnym pożyciu” z danym politykiem - podaje portal wiadomosci.wp.pl, powołując się na “Dziennik Gazeta Prawna”.

4-latka pogryziona w Pendolino. Przewoźnik nie zapewnił żadnej pomocy4-latka pogryziona w Pendolino. Przewoźnik nie zapewnił żadnej pomocyCzytaj dalej

Związki partnerskie według SN

Zgodnie z wykładnią Sądu Najwyższego z 2012 r. dotyczy to relacji osoby, która “pozostaje z inną osobą w takiej relacji faktycznej, w której pomiędzy nimi istnieją jednocześnie więzi duchowe (emocjonalne), fizyczne oraz gospodarcze (wspólne gospodarstwo domowe)”. (DGP)

Do tego Sąd Najwyższy oznajmił w 2016 roku, że “odmienność płci osób pozostających w takiej relacji nie jest warunkiem uznania ich za pozostające we wspólnym pożyciu”.

Podsumowując, Sąd Najwyższy uznał, że związki nieformalne tworzą też pary tej samej płci. W wyniku powstania nowych przepisów partnerzy polityków będą musieli ujawnić swoje majątki. Dotyczyć to może np. Krzysztofa Śmiszka z partii Wiosna, prywatnie partnera Roberta Biedronia.

Klienci PKO BP w niebezpieczeństwie. Oszuści mają bezczelny sposóbKlienci PKO BP w niebezpieczeństwie. Oszuści mają bezczelny sposóbCzytaj dalej

Związki partnerskie - nowy przywilej

Poza nowym obowiązkiem szykuje się też ułatwienie dla związków partnerskich. Od września bieżącego roku lekarz, który pozostaje w nieformalnym związku, będzie mógł wypisać receptę na leki dla swojego partnera bądź partnerki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Rodzice wstydzili się swojej chorej córki. Dziadek postanowił, że to on się nią zajmie i otoczy miłością

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News