Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał ważny komunikat. Czas tylko do 30 kwietnia
Michał Górecki
Michał Górecki 16.04.2024 18:30

ZUS wydał ważny komunikat. Czas tylko do 30 kwietnia

pieniądze
Fot. materiały własne

Wypłata świadczenia 800 plus wzrosła z 500 zł w styczniu 2024 r. i została zaktualizowana dla wszystkich świadczeniobiorców automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, by zostać objętym podwyżką. Problem jest inny. 1 czerwca br. rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy, który potrwa do 31 maja 2025 r. Przy drobnej nieuwadze można stracić miesięczne świadczenie.

Wypłata 800 plus. Nowy okres rozliczeniowy

Wszystkie osoby pobierające dotychczas świadczenie 500 plus automatycznie zostaną "wciągnięte" na nową, tożsamą listę świadczeniobiorców ZUS po waloryzacji świadczenia do 800 plus. W praktyce oznacza to tyle, że nie trzeba składać ponownego oświadczenia, by zostać objętym podwyżką

Niemniej, od 1 czerwca br. rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy, który potrwa do 31 maja roku następnego (2025). Nowy okres rozliczeniowy niesie ze sobą konkretne obowiązki ze strony świadczeniobiorcy bieżącego i nowego. 

Opiekunowie, którzy złożą wniosek do nowego naboru do 30 kwietnia br. otrzymają pierwszy przelew już do 30 czerwca. Jeśli z kolei złożą wniosek w maju lub czerwcu - ZUS wypłaci pieniądze wraz z wyrównaniem (od 1 czerwca). Ostatecznym terminem naboru wniosków jest zatem 30 czerwca, bo po tej dacie wyrównanie nie będzie już przyznawane.

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w czerwcu 2024 r. wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2024 r. Złożenie wniosku do końca czerwca 2024 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2024 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2024 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

W ten sposób osoby składające wniosek po 30 czerwca br. - np. w lipcu - mogą stracić cały miesiąc świadczenia, czyli równowartość jednej transzy.

800 plus na nowe dziecko. Czas do 30 kwietnia

Rzecz jasna terminów warto też pilnować w przypadku nowych świadczeniobiorców, którzy rejestrują nowe dziecko. Rodzic (lub opiekun) ma wtedy trzy miesiące na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia i jeżeli zrobi to w tym okresie, otrzyma świadczenie z wyrównaniem od narodzin dziecka. Jeśli nie zdąży - straci wpływy za okres zwłoki.
 

800 plus nie ma progów dochodowych

Przypomnijmy, że świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia i niezależnie od dochodów rodzica. Od 2022 r. wnioski przyjmuje ZUS - tylko elektronicznie.

Zobacz też: ZUS wypłaca nawet 3500 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki