Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS: rodziny z dziećmi dostały w tym roku ponad 27 mld zł. Ze świadczeń korzystają też Ukraińcy
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 28.12.2022 13:48

ZUS: rodziny z dziećmi dostały w tym roku ponad 27 mld zł. Ze świadczeń korzystają też Ukraińcy

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w 2022 roku wypłacił polskim rodzinom z dziećmi 27,2 mld zł. Najwięcej pieniędzy przyznano w ramach programu Rodzina 500+. W tym roku objął on 7,8 mln polskich dzieci oraz ponad 1 mln ukraińskich uchodźców, którzy otrzymali z tego tytułu osobno ok. 1,5 mld zł.

Złożono ponad 5 mln wniosków o 500+

ZUS informuje, że w mijającym roku Polacy złożyli ponad 5 mln wniosków o uzyskanie świadczenia 500+ dla 7,8 mln dzieci. Zakład przelał im łącznie 22,2 mld zł.

Zainteresowaniem rodziców cieszył się również Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) — w jego ramach złożono 618 tys. wniosków i wypłacono 3,3 mld zł. Jest to system wsparcia, który obejmuje każde drugie i kolejne dziecko mające od 12 do 35 miesięcy. Maksymalna kwota dofinansowania na dziecko to 12 tys. zł.

Iwona Kowalska-Matis regionalny, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku podkreśla, że Polacy chętnie składali również wnioski o dofinansowanie dziecięcej wyprawki szkolnej w ramach programu 300+. W sumie w całym kraju złożono 3,4 mln wniosków na 4,8 mln dzieci, dla których wypłaciliśmy 1,3 mld zł  — wskazuje rzeczniczka w komunikacie przesłanym do redakcji Biznesinfo.

Dodaje, że w bieżącym roku uruchomiono też program dofinansowania pobytu dzieci w żłobkach. Do tej pory kosztował on 300 mln zł.

Pomoc również dla ukraińskich rodzin

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy mogą składać do ZUS-u wnioski o uzyskanie świadczeń socjalnych.

Uruchomiliśmy także możliwość konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uczestniczy ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego— wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Z danych ZUS wynika, że w 2022 roku ukraińskie rodziny złożyły ponad 618 tys. wniosków o uzyskanie świadczenia 500+ dla ponad miliona dzieci, którym wypłacono ok. 1,5 mld zł. Sporym zainteresowaniem cieszył się też program 300+, w ramach którego złożono przeszło 90 tys. wniosków.

ZUS-dane-ukraincy-500plus

Natomiast w przypadku RKO wpłynęło ponad 20 tys. wniosków, a w zakresie dofinansowania pobytu w żłobku — zaledwie kilkaset.

ZUS przypomina, że wszyscy cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce legalnie, pracują i odprowadzają składki, mają prawo korzystać ze świadczeń.