Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przypomina. Zostało niewiele czasu, lepiej się pospiesz
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.03.2023 12:32

ZUS przypomina. Zostało niewiele czasu, lepiej się pospiesz

List od ZUS w segregatorze
BiznesInfo

W specjalnym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że płatnicy składek są zobowiązani do złożenia rozliczenia rocznego składek na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Jest to nowość, którą trzeba mieć na uwadze jako przedsiębiorca.

Nowy obowiązek dla płatników

Jak wynika z komunikatu na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązek rocznego rozliczania składek na ubezpieczenia zdrowotne pojawił się dosyć niedawno. Od stycznia 2022 podstawa wymiaru tejże składki zależy od dwóch czynników.

Pierwszym czynnikiem służącym do ustalania podstawy jest typ pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez płatnika. Natomiast drugim - w jakiej formie opodatkowania płatnik rozlicza przychody z tejże działalności.

Zobowiązanych jest kilka grup

ZUS zauważa w swoim komunikacie, że roczne rozliczenie składki dotyczy płatników w kilku przypadkach. Muszą je złożyć ci, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych - zarówno na podatku wg skali, jak i na liniowym - oraz ci rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Płatnicy składek są zobowiązani do przekazania rozliczenia rocznego w dokumencie za miesiąc kwiecień. W przypadku działalności jednoosobowej jest to dokument ZUS DRA w bloku XII, zaś opłacając składki za inne osoby jest to ZUS RCA (blok III.F).

Wniosek o zwrot nadpłaty

Jak wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swoim komunikacie, rozliczenia za kwiecień będą dokonywane na nowych wzorach dokumentów rozliczeniowych. Tak wynika z Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2023 r.

Jeżeli rozliczenie wykaże nadpłatę, będzie można wnioskować do ZUS o jej zwrot. W tym celu należy wypełnić wniosek na PUE ZUS, podpisać go i wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 1 czerwca.

Tagi: ZUS składki