BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Napis ZUS i pieniadze.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS ma informacje dla przedsiębiorców. Chodzi o ich emerytury

13 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS poinformował, w jaki sposób emeryturę wyliczyć mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy podlegają takim samym zasadom emerytalnym jak reszta społeczeństwa, jednak parę szczegółów jest dla nich bardzo korzystnych.

Od 2017 r. mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i kobiety po 60 roku życia mogą przejść na emeryturę. Te przepisy dotyczą również przedsiębiorców. - Prawo do emerytury nabywamy z dniem  osiągnięcia wieku emerytalnego, ale przyznaje się ją nie wcześniej niż od miesiąca, w którym  złożymy wniosek do ZUS - czytamy w komunikacie ZUS.

"Uzyskanie emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. nie jest  uzależnione od posiadania określonego stażu ubezpieczeniowego, ale staż pracy może mieć wpływ  na wysokość emerytury, szczególnie wtedy, gdy wyliczone świadczenie jest niższe od minimalnej  gwarantowanej emerytury (od 1 marca br. 1200 zł brutto). Wtedy, aby je podwyższyć do wysokości  najniższej emerytury konieczne jest udowodnienie wymaganego okresu składkowego i  nieskładkowego, wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn." - pisze ZUS.

Ponadto wysokość emerytury jest mocno powiązana z waloryzacjami składek, które nastąpiły po 31 grudnia 1998 roku.

Dla wysokiej emerytury lepiej pracować dłużej

ZUS przypomina także, że im dłużej zostajemy czynni zawodowo, tym większą będziemy mieli emeryturę. Aby dowiedzieć się ile emerytury możemy dostać, w każdej chwili możemy zajrzeć na swój profil na PUE ZUS i przystąpić do wyliczenia.

"Każdy  dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi wysokość emerytury o średnio 8- 10 proc." - informuje ZUS. W dodatku musimy pamiętać także o przeprowadzanych przez rząd waloryzacjach składek.

ZUS wyliczając świadczenie dzieli zgromadzony kapitał na koncie ubezpieczonego przez średnią długość życia. "Osoba w wieku 60 lat ma przed sobą statystycznie 247,7 miesiąca pobierania emerytury, a osoba w wieku 65 lat – 204,3 miesiąca". Jeśli później przejdziemy na emeryturę, to nasze świadczenie będzie wyliczane przez mniejszą liczbę miesięcy.

Przedsiębiorca nie musi płacić składek

Przedsiębiorca po przejściu na emeryturę nie musi już płacić składek społecznych. Stają się one wtedy dla niego dobrowolne, nawet jeśli dalej prowadzi działalność.

3 wielkie ciekawostki olimpijskie. Rozwiąż szybki quiz i zobacz jak dużo wiesz

Pytanie 1 z 3

Skąd pozyskano kruszec na medale w Tokio?

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.

Praca

GUS opublikował nowe dane o wynagrodzeniach. Jest lepiej niż rok temu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Praca

Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >