BiznesINFO.pl > Praca > ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 09.11.2022 21:37

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Komu przysługuje dodatek do emerytury w związku z odchowaniem 4 dzieci?
domena publiczna

Z powodu wielu nieprawidłowości i nadużyć, ZUS zaczął kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

Tylko w województwie zachodniopomorskim wstrzymano wypłaty aż w 449 przypadkach.

Kwota tych wypłat to 512 tys. zł.

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie – przekazał regionalny rzecznik ZUS.

„W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia wstrzymujemy wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać” — dodał Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS. 

Wakacje w Grecji na L4

Rzecznik ZUS (w Opolu) Sebastian Szczurek informował niedawno, że nieprawidłowości w wykorzystaniu L4 potwierdzono w co dziesiątym kontrolowanym przypadku.

Co najmniej 10% chorych biorących L4 odda pieniądze.

- W pierwszym półroczu zweryfikowaliśmy prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich u 682 mieszkańców Opolszczyzny. Okazało się, że co dziesiąty chory nie stosował się do zasad wykorzystywania zwolnienia chorobowego – poinformował Szczurek.

- Stąd 67 osób pozbawiliśmy prawa do zasiłku chorobowego. Niektórzy z ubezpieczonych postanowili wykorzystać czas orzeczonej niezdolności do pracy do sprawdzenia walorów turystycznych tak odległych miejsc jak Grecja, Majorka czy Stany Zjednoczone Ameryki – dodał

Tagi: ZUS chorobowe