Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 11 kwietnia
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 29.03.2021 02:00

ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 11 kwietnia

ZUS informuje o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Obowiązuje tylko do 11 kwietnia.
Biznes Info

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • W jakiej wysokości otrzymuje się pieniądze

  • Jakie zmiany wprowadził obecny lockdown

ZUS informuje o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Pandemia koronawirusa wymusiła na aparacie państwowym wprowadzenie szeregu pomocy dla podmiotów, które z dnia na dzień zostały bez środków do życia. Jednakże COVID-19 pokrzyżował szyki pracującym rodzicom, których dzieci chodziły do przedszkoli czy żłobków. Ich zamknięcie doprowadziło do tego, że część rodziców musiała zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem.

W związku z takimi sytuacjami rządzący wprowadzili dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on na okres na jaki zostały zamknięte przedszkola, żłobki, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Resort zdrowia podkreśla, że służba zdrowia w Polsce jest na granicy wydolności, dlatego dzieci medyków lub służb mundurowych mogą uczęszczać do przedszkola. Ci, którzy nie zdecydowali się na skorzystanie z tej możliwości, mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek był już wielokrotnie wydłużany. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i uderzenie trzeciej fali zachorowań, świadczenie zostało wydłużone ponownie.

ZUS przypomina: Pieniądze tylko do 11 kwietnia

- Tak też jest i tym razem, że ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Do 11 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

"Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego" - informuje ZUS w komunikacie.

ZUS dodaje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na zasadach ogólnych i przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, również w dni ustawowo wolne od pracy.

"Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych" - przestrzega ZUS.

Na razie nie jest wiadome, czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony ze względu na rozwijającą się sytuację pandemiczną. Przypomnijmy, że rządzący zapowiadali możliwość wprowadzenia godziny policyjnej, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.