BiznesINFO.pl

Biznes Info

ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 11 kwietnia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • W jakiej wysokości otrzymuje się pieniądze

  • Jakie zmiany wprowadził obecny lockdown

ZUS informuje o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Pandemia koronawirusa wymusiła na aparacie państwowym wprowadzenie szeregu pomocy dla podmiotów, które z dnia na dzień zostały bez środków do życia. Jednakże COVID-19 pokrzyżował szyki pracującym rodzicom, których dzieci chodziły do przedszkoli czy żłobków. Ich zamknięcie doprowadziło do tego, że część rodziców musiała zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem.

W związku z takimi sytuacjami rządzący wprowadzili dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on na okres na jaki zostały zamknięte przedszkola, żłobki, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Resort zdrowia podkreśla, że służba zdrowia w Polsce jest na granicy wydolności, dlatego dzieci medyków lub służb mundurowych mogą uczęszczać do przedszkola. Ci, którzy nie zdecydowali się na skorzystanie z tej możliwości, mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek był już wielokrotnie wydłużany. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i uderzenie trzeciej fali zachorowań, świadczenie zostało wydłużone ponownie.

ZUS przypomina: Pieniądze tylko do 11 kwietnia

- Tak też jest i tym razem, że ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Do 11 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

"Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego" - informuje ZUS w komunikacie.

ZUS dodaje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na zasadach ogólnych i przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, również w dni ustawowo wolne od pracy.

"Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych" - przestrzega ZUS.

Na razie nie jest wiadome, czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony ze względu na rozwijającą się sytuację pandemiczną. Przypomnijmy, że rządzący zapowiadali możliwość wprowadzenia godziny policyjnej , jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]