BiznesINFO.pl
Pracownicy ZUS narzekają na warunki pracy

Biznes Info

ZUS buntuje się przeciw władzy. Urzędnicy grożą masowym strajkiem

17 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Pracownicy ZUS mają dość i domagają się zmian odnośnie warunków pracy, a także płacy. Nie wykluczają, że w walce o swoje postulaty wyjdą na ulice.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Pracownicy ZUS narzekają na warunki pracy

  • Co w szczególności nie podoba się pracownikom Zakładu

  • Czy pracownicy ZUS będą protestować

Dramatyczna sytuacja pracowników ZUS

Pracownicy ZUS mają dość i domagają się zmian warunków pracy, a także wyższej płacy. O trudnej sytuacji urzędników państwowego ubezpieczyciela informuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

Na początku tego miesiąca Związek Zawodowy Pracowników ZUS skierował do szefowej Zakładu prof. Gertrudy Uścińskiej pisma w których domagają się „podjęcia natychmiastowych działań w celu stworzenia odpowiednich warunków pracy i płacy oraz dostosowania odpowiedniej liczby pracowników do ilości realizowanych zadań”.

Związkowcy oskarżają Uścińską o ignorowanie problemów pracowników ZUS, a także ich eskalację. W jaki sposób się to przejawia? Chociażby w przydzielaniu pracownikom nowych zadań bez uprzedniego przygotowania merytorycznego. Zatrudnieni narzekają również na nadgodziny, brak odpowiedniego sprzętu czy złą organizację pracy.

W komunikacie OPZZ przywołano sytuację z ostatnich tygodni, kiedy to pracownicy ZUS dostali wytyczne dotyczące wdrożenia programu 300 plus na kilka dni przed wejściem ustawy w życie.

Jeśli szkolenia mają miejsce, to po godzinach pracy. Odbywają się one w domu w formie samokształcenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Traktowani gorzej niż pies?

Pracownicy skarżą się, że są traktowani gorzej nawet niż pies. Mimo upałów muszą wykonywać swoje obowiązki w maseczkach przez co nie mają możliwości napicia się.

- Nawet pies przewodnik ma miskę z wodą, a pracownik SOK [sala obsługi klienta] nie ma nawet takich praw - czytamy w komunikacie OPZZ.

O poprawę sytuacji może być trudno, gdyż zadań nie brakuje, za to brakuje rąk do pracy, w związku z czym obecni pracownicy muszą zostawać po godzinach. Dlaczego nowych pracujących nie przybywa? Powodem są niskie wynagrodzenia i brak ścieżki awansu.

Nowych zadań przybyło m.in. w związku z wdrażaniem kolejnych edycji tarcz antykryzysowych dla firm poszkodowanych obostrzeniami wprowadzonymi w związku z pandemią. Związkowcy zwracają uwagę, że pracownicy ZUS w odróżnieniu od przedsiębiorców żadnego wsparcia w pandemii nie otrzymali. Wielu z nich nie może nawet pomarzyć o pracy zdalnej (spora część urzędów pozostaje opóźniona technologicznie, ponadto wielu Polaków wciąż jest wykluczonych cyfrowo).

Związkowcy liczą, że skierowane do szefowej ZUS pisma przyniosą skutek. Jeśli do tego nie dojdzie to urzędnicy w celu walki o spełnienie swoich postulatów gotowi są wyjść na ulicę.

- Pracujemy już ponad ludzkie siły, po 12 godzin dziennie, za minimalną krajową. Jesteśmy zastraszani i źle traktowani. Tak dalej być nie może - mówią cytowani przez money.pl związkowcy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.

Praca

GUS opublikował nowe dane o wynagrodzeniach. Jest lepiej niż rok temu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Praca

Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >