Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS będzie rozdawał 3495 złotych. Nowe świadczenie już od stycznia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.12.2023 16:36

ZUS będzie rozdawał 3495 złotych. Nowe świadczenie już od stycznia

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Styczeń przyniesie sporą rewolucję wśród świadczeń oferowanych przez ZUS. Pojawi się bowiem zupełnie nowa metoda wsparcia, do otrzymania której kwalifikować się będzie sporo osób. Mowa nawet o kwocie 3495 złotych.

Nowe świadczenie ZUS

Zmiany, które pojawią się od stycznia w świadczeniach wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą wydawać się niewielkie. Jednakże okazuje się, że z wprowadzonych nowości będzie mogło skorzystać wiele osób.

Z informacji portalu fakt.pl wynika jednak, że wiele będzie zależało od kompletności złożonych dokumentów oraz ich załączników. Konkretną decyzję będzie z kolei wydawał wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON).

Zbliża się ważna data w ZUS. Po 1 stycznia już nie złożysz tych dokumentów, zmieniły się terminy

Wszystko zależy od dokumentów

Nową metodą wsparcia, która będzie wypłacana od początku stycznia 2024 roku, jest świadczenie wspierające. Główną grupą beneficjentów będą osoby z niepełnosprawnościami, które posiadają odpowiednie orzeczenie.

Konkretną wysokość świadczenia uzależniono jednak od liczby punktów, jaką będzie przyznawać WZON w swojej decyzji. Minimalna ilość, jaką będzie można otrzymać, to 70 pkt., zaś maksymalną ilością ustanowiono 100 pkt. Dolną granicą, od której wnioski o świadczenie od stycznia będą mogły składać osoby niepełnosprawne, ustanowiono 87 pkt.

Co natomiast z pozostałymi osobami, które w skali WZON otrzymały mniej niż 87 punktów? Jeżeli po 31 grudnia będzie im przysługiwało prawo do jednego ze świadczeń: zasiłku dla opiekuna, świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, to będą one mogły otrzymać świadczenie wspierające bez problemu.

Będzie konieczny wniosek

Kwota świadczenia będzie uzależniona od renty socjalnej. Jej aktualna wysokość to 1588,44 zł; w przypadku maksymalnego wyniku na skali WZON, tj. od 95 pkt. w górę, kwota wyniesie aż 220 proc. renty socjalnej, czyli 3494,57 zł. Między 90 a 94 pkt. będzie ono wynosiło 180 proc. renty; kolejne progi zostały wyznaczone co 5 pkt., aż do poziomu 70-74 pkt. - w tym przedziale można otrzymać jedynie 40 proc. renty socjalnej.

Złożenie wniosku o świadczenie wspierające będzie możliwe jedynie za pomocą internetu. Mowa tu o platformie PUE ZUS, portalu Emp@tia i bankowości elektronicznej. Konieczne będzie również załączenie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez ZUS bądź orzeczenia o inwalidztwie sprzed 1997 roku.

źródło: fakt.pl