Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Duże zmiany w emeryturach pomostowych. Skorzystają tysiące Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.12.2023 17:06

Duże zmiany w emeryturach pomostowych. Skorzystają tysiące Polaków

ZUS
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dobre wieści dla sporej części Polaków. Już od nowego roku w życie wejdą zmiany dotyczące emerytur pomostowych. Okazuje się, że dzięki nim więcej osób będzie mogło liczyć na otrzymanie wcześniejszego świadczenia. 

Czym są emerytury pomostowe?

Emerytura pomostowa to świadczenie, na które mogą liczyć osoby pracujące w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Chodzi tu o zawody wykonywane w szczególnych warunkach oraz zawody o szczególnym charakterze.

Te pierwsze to takie, które mogą przyczynić się do trwałego uszczerbku na zdrowiu, natomiast druga kategoria wymaga ogromnej odpowiedzialności lub sprawności psychofizycznej.

Poszedł na jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu. "Kompletnie odjechana stawka"

Kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę?

Aby otrzymać taką emeryturę pomostową, należy spełnić odpowiednie warunki. Wcześniejsze świadczenie dostaną osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r i wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat.

Należy także mieć co najmniej 55 lat w przypadku kobiet lub co najmniej 60 lat, jeśli chodzi o mężczyzn. Konieczne jest posiadanie co najmniej 20 lat (u kobiet) lub 25 lat (u mężczyzn) stażu ubezpieczeniowego. Aby świadczenie zostało przyznane niezbędne jest, żeby dana osoba przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace o szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej dzień, a także po 31 grudnia 2008 r. wykonywała prace o szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej dzień.

Nadchodzą zmiany w emeryturach pomostowych

W nadchodzącym roku wejdą w życie korzystne zmiany dotyczące emerytur pomostowych. Zostanie usunięty obowiązek wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. 

Oznacza to, że już od nowego roku o wcześniejszą emeryturę będą mogły ubiegać się o wiele młodsze osoby. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na takich poprawkach skorzysta w 2024 roku aż 7,3 tys. osób.

Tagi: emerytury