BiznesINFO.pl

biznesinfo.pl

ZUS przypomina o terminie rozliczeniowym. Dotyczy dorabiających emerytów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O czym powinni pamiętać emeryci

  • Kto powinien rozliczyć się z ZUS

  • Kiedy świadczenie może zostać obniżone

ZUS przypomina emerytom o terminie rozliczeniowym

ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy dorabiali w ubiegłym roku i nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, muszą rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Z obowiązku są zwolnione kobiety po 60. roku życia i mężczyźni powyżej 65 lat.

„Emeryci i renciści, którzy w ubiegłym roku pracowali zawodowo, powinni do 1 marca br. powiadomić ZUS o osiągniętych w ubiegłym roku przychodach oraz o wybranym przez siebie systemie rozliczeniowym – miesięcznym lub rocznym - w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla świadczeniobiorcy” - przypomina ZUS.

- Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia pracodawcy, zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzący działalność gospodarczą) powinny przedstawić oświadczenie o wysokości przychodu - wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka tłumaczy, że dla osób, które prowadziły pozarolniczą działalność, przychodem jest wymiar składek na ubezpieczenia społeczne. Zaświadczenie lub oświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca świadczenia emerytalne lub rentę.

ZUS może żądać zwrotu

- Jeżeli ktoś się z nami nie rozliczy, możemy zawiesić wypłatę, a nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych kwot, gdyż osiągany przychód może wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury czy renty - ostrzega rzeczniczka.

Zmniejszeniu będzie podlegać emerytura bądź renta, jeśli uzyskany przychód będzie wyższy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Świadczenie może zostać zawieszone, jeśli przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.

W 2020 roku omawiane kwoty kształtowały się następująco:

Osoby, które przekroczą próg 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, otrzymają świadczenie niższe o kwotę przekroczenia, zaś maksymalnie (gdy kwota przekroczenia jest wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia) o kwotę:

w okresie 1-2/2020: 
  • 599,04 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

  • 449,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;

  • 509,22 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

w okresie 3-12/2020:
  • 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

  • 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;

  • 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Rzeczniczka dodała, że rozliczenia dotyczą tylko osób, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, czyli kobiet przed 60. rokiem życia i mężczyzn przed 65. rokiem życia. Emeryci, którzy już osiągnęli powszechny wiek emerytalny, oraz osoby, które otrzymują z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, mogą zarobkować bez ograniczeń i nie muszą powiadamiać ZUS o osiąganych zarobkach, przekazał ZUS w komunikacie.

Tagi:

ZUS

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]