Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Znamy terminy wypłaty wyższych świadczeń. Emeryci już czekają
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.02.2024 21:15

Znamy terminy wypłaty wyższych świadczeń. Emeryci już czekają

pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Tegoroczna waloryzacja emerytur rozpocznie się za niecały tydzień. Już dziś wiemy jednak, kiedy ZUS wypłaci świadczenia w zwiększonej wysokości. Wiemy też, o ile wzrosną emerytury i ile wyniesie 13. emerytura. Zakład wyjaśnił, co z wnioskiem o zwiększenie świadczenia.

Waloryzacja emerytur - o ile wzrosną świadczenia?

Wskaźnik waloryzacji jest już oficjalnie znany. Podwyżki wyniosą 12,12%. W tym roku waloryzacja będzie jedynie procentowa, a nie kwotowo-procentowa, jak to miało miejsce w 2023 roku. Oznacza to, że sami możemy z łatwością ustalić, ile pieniędzy dostaniemy w marcu.

- Bardzo łatwo samodzielnie obliczyć wysokość swojej zwaloryzowanej wypłaty. Wystarczy kwotę brutto emerytury pomnożyć przez 112,12 proc. - wskazała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Tymczasem emerytura minimalna wzrośnie do 1780,96 zł brutto (1609 zł na rękę). W praktyce seniorzy zyskają co najmniej 192 zł brutto, ale zysk może być wyższy - tym wyższy, im wyższa obecna emerytura. 1780,96 zł to również wysokość “trzynastki”. Emerytury to zresztą nie są jedyne świadczenia, które wzrosną z marcową waloryzacją.
 

Zwrot VAT za gaz jest możliwy. Kto może go otrzymać?

W tym dniu dostaniesz więcej pieniędzy

ZUS w oficjalnym komunikacie w sprawie waloryzacji ujawnił również daty, w których seniorzy powinni spodziewać się wypłat. W tej kwestii nie będzie zaskoczenia - waloryzacja zmieni wypłacane kwoty, nie wpłynie jednak na terminy przelewów.

I tak pieniądze trafią do beneficjentów w zwiększonej wysokości po raz pierwszy w piątek, 1 marca, a następnie 5 i 6 marca. Wypłaty w standardowym terminie otrzymają osoby, które emerytury spodziewają się każdego 15. i 25. dnia miesiąca. Wyjątkowo jednak, zamiast 10 marca, seniorzy zobaczą przelewy na swoich kontach już w piątek, 8 marca.

Żeby otrzymać więcej pieniędzy potrzebny jest wniosek?

Waloryzacja jest robiona automatycznie, a to oznacza, że do ZUS nie trzeba składać żadnych wniosków o podwyższenie emerytury o wskaźnik waloryzacji, przypomina rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Jednocześnie seniorzy powinni jednak pamiętać, że z 1 marca zaczną obowiązywać również nowe limity dorabiania do emerytur. Oznacza to, że niektórzy seniorzy mogą otrzymać niższe świadczenia.

źródło: interia BIZNES