BiznesINFO.pl
Znaki drogowe

Wikimedia Commons/Agata Stanisz/CC3.0

Nowe znaki drogowe już wkrótce. Pora zacząć się ich uczyć

17 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Znaki drogowe będą zaktualizowane. Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło legislację nowych rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Przepisy mają uzupełnić dotychczasowy zbiór znaków drogowych o nowe.

Nowe znaki drogowe mogą już wkrótce pojawić się na polskich drogach i autostradach. Nowe przepisy będą pozwalały zarządcom dróg lepiej i sprawniej reagować na ruch na drodze. To jednak nie wszystko. Sprecyzowane mają zostać zasady umieszczania i znakowania urządzeń rejestrujących.

Nowe znaki drogowe

3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

Pojawić się mają także zupełnie nowe znaki drogowe. Czy są one potrzebne? Przyglądamy się projektowanym zmianom. – Wprowadzenie nowych rozwiązań będzie ułatwieniem dla organów zarządzających ruchem na drogach. Będą one dysponowały szerszym katalogiem możliwych do zastosowania rozwiązań, co pozwoli na bardziej elastyczne reagowanie na potrzeby wynikające z charakterystyki i struktury ruchu na drodze. – czytamy w komentarzu do projektu ustawy na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Jakie są nowe znaki, które chce wprowadzić resort infrastruktury?

D-44a ŚRÓDMIEJSKA STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA

Ten znak drogowy ma oznaczać, że kierowca wjeżdża do strefy, w której za postój pojazdu pobierana jest opłata. Ministerstwo wskazuje, że wprowadzenie nowego znaku wynika z nowelizacji ustawy o drogach publicznych, która pozwoliła na tworzenie stref płatnego parkowania w miastach.

D-34b ZBIORCZA TABLICA INFORMACYJNA

Nowy znak ma informować kierowców o przydrożnych obiektach dla podróżnych. Jak wskazuje ministerstwo, znak jest już dobrze znany polskim kierowcom, ponieważ został opisany w w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Nie był on jednak włączony do rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Nowelizacja przepisów ma ten bałagan prawny zakończyć. Dzięki wprowadzeniu tego znaku możliwe będzie informowanie kierowców o odległości do najbliższej stacji benzynowej, co jak argumentuje resort "jest istotne dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy stacjami".

F-14d-f TABLICE WSKAŹNIKOWE

Tablice mają za zadanie poinformować kierowców o zbliżaniu się do wyjazdu z drogi ekspresowej. Są one skopiowane z rozwiązania znanego z autostrad. Ministerstwo Infrastruktury wskazuje także jak ma wyglądać ich umieszczenie na drodze.

Obecnie projekt zmiany w przepisach trafił do konsultacji międzyresortowych.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >