BiznesINFO.pl
Znaki drogowe

Wikimedia Commons/Agata Stanisz/CC3.0

Nowe znaki drogowe już wkrótce. Pora zacząć się ich uczyć

17 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Znaki drogowe będą zaktualizowane. Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło legislację nowych rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Przepisy mają uzupełnić dotychczasowy zbiór znaków drogowych o nowe.

Nowe znaki drogowe mogą już wkrótce pojawić się na polskich drogach i autostradach. Nowe przepisy będą pozwalały zarządcom dróg lepiej i sprawniej reagować na ruch na drodze. To jednak nie wszystko. Sprecyzowane mają zostać zasady umieszczania i znakowania urządzeń rejestrujących.

Nowe znaki drogowe

3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

Pojawić się mają także zupełnie nowe znaki drogowe. Czy są one potrzebne? Przyglądamy się projektowanym zmianom. – Wprowadzenie nowych rozwiązań będzie ułatwieniem dla organów zarządzających ruchem na drogach. Będą one dysponowały szerszym katalogiem możliwych do zastosowania rozwiązań, co pozwoli na bardziej elastyczne reagowanie na potrzeby wynikające z charakterystyki i struktury ruchu na drodze. – czytamy w komentarzu do projektu ustawy na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Jakie są nowe znaki, które chce wprowadzić resort infrastruktury?

D-44a ŚRÓDMIEJSKA STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA

Ten znak drogowy ma oznaczać, że kierowca wjeżdża do strefy, w której za postój pojazdu pobierana jest opłata. Ministerstwo wskazuje, że wprowadzenie nowego znaku wynika z nowelizacji ustawy o drogach publicznych, która pozwoliła na tworzenie stref płatnego parkowania w miastach.

D-34b ZBIORCZA TABLICA INFORMACYJNA

Nowy znak ma informować kierowców o przydrożnych obiektach dla podróżnych. Jak wskazuje ministerstwo, znak jest już dobrze znany polskim kierowcom, ponieważ został opisany w w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Nie był on jednak włączony do rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Nowelizacja przepisów ma ten bałagan prawny zakończyć. Dzięki wprowadzeniu tego znaku możliwe będzie informowanie kierowców o odległości do najbliższej stacji benzynowej, co jak argumentuje resort "jest istotne dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy stacjami".

F-14d-f TABLICE WSKAŹNIKOWE

Tablice mają za zadanie poinformować kierowców o zbliżaniu się do wyjazdu z drogi ekspresowej. Są one skopiowane z rozwiązania znanego z autostrad. Ministerstwo Infrastruktury wskazuje także jak ma wyglądać ich umieszczenie na drodze.

Obecnie projekt zmiany w przepisach trafił do konsultacji międzyresortowych.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >