Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe znaki drogowe już wkrótce. Pora zacząć się ich uczyć
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 17.09.2020 02:00

Nowe znaki drogowe już wkrótce. Pora zacząć się ich uczyć

Znaki drogowe
Wikimedia Commons/Agata Stanisz/CC3.0

Nowe znaki drogowe mogą już wkrótce pojawić się na polskich drogach i autostradach. Nowe przepisy będą pozwalały zarządcom dróg lepiej i sprawniej reagować na ruch na drodze. To jednak nie wszystko. Sprecyzowane mają zostać zasady umieszczania i znakowania urządzeń rejestrujących.

Nowe znaki drogowe

3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

Pojawić się mają także zupełnie nowe znaki drogowe. Czy są one potrzebne? Przyglądamy się projektowanym zmianom. – Wprowadzenie nowych rozwiązań będzie ułatwieniem dla organów zarządzających ruchem na drogach. Będą one dysponowały szerszym katalogiem możliwych do zastosowania rozwiązań, co pozwoli na bardziej elastyczne reagowanie na potrzeby wynikające z charakterystyki i struktury ruchu na drodze. – czytamy w komentarzu do projektu ustawy na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Jakie są nowe znaki, które chce wprowadzić resort infrastruktury?

D-44a ŚRÓDMIEJSKA STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA

Ten znak drogowy ma oznaczać, że kierowca wjeżdża do strefy, w której za postój pojazdu pobierana jest opłata. Ministerstwo wskazuje, że wprowadzenie nowego znaku wynika z nowelizacji ustawy o drogach publicznych, która pozwoliła na tworzenie stref płatnego parkowania w miastach.

D-34b ZBIORCZA TABLICA INFORMACYJNA

Nowy znak ma informować kierowców o przydrożnych obiektach dla podróżnych. Jak wskazuje ministerstwo, znak jest już dobrze znany polskim kierowcom, ponieważ został opisany w w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Nie był on jednak włączony do rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Nowelizacja przepisów ma ten bałagan prawny zakończyć. Dzięki wprowadzeniu tego znaku możliwe będzie informowanie kierowców o odległości do najbliższej stacji benzynowej, co jak argumentuje resort "jest istotne dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy stacjami".

F-14d-f TABLICE WSKAŹNIKOWE

Tablice mają za zadanie poinformować kierowców o zbliżaniu się do wyjazdu z drogi ekspresowej. Są one skopiowane z rozwiązania znanego z autostrad. Ministerstwo Infrastruktury wskazuje także jak ma wyglądać ich umieszczenie na drodze.

Obecnie projekt zmiany w przepisach trafił do konsultacji międzyresortowych.