BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w prawie budowlanym. Będzie prościej
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.12.2022 16:17

Zmiany w prawie budowlanym. Będzie prościej

Budowa domu z państwową pomocą
Domena publiczna

W styczniu przyszłego roku zacznie obowiązywać nowelizacja Prawa Budowlanego. Niesie ona znaczne uproszczenia w procesie budowlanym. Ma również odciążyć inwestorów oraz administrację.

Zmiany, jakie niesie ze sobą nowelizacja ustawy Prawo Budowlane są spore. Mają one zacząć obowiązywać już za kilka tygodni - z początkiem 2023 roku.

Nie będzie pozwoleń na budowę

Jak podaje portal Interia.pl, budując dom o powierzchni do 70 mkw. na własny użytek nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłoszenie wraz z projektem. Maksymalna wysokość takiego budynku to dwie kondygnacje.

Pozwolenie na budowę nie będzie również potrzebne w przypadku tarasów z zadaszeniem o powierzchni do 35 mkw., krużganków oraz ganków. Zniknie również pozwolenie na użytkowanie nieruchomości. Będzie ona mogła zostać oddana do użytku w większości przypadków po wypełnieniu przez kierownika budowy oświadczenia o zakończeniu prac.

Cyfryzacja zmierza ku końcowi

Kolejnym ułatwieniem będzie wprowadzenie od 26 stycznia Elektronicznego Dziennika Budowy. Natomiast w lipcu przyszłego roku do użytku wejdzie Systemu Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Znajdą się w nim dane dotyczące rejestrów, danych przestrzennych, czy ewidencji. 

Cyfryzacja ma zostać zakończona z końcem czerwca 2023. Wtedy wszystkie dokumenty będą dostępne jedynie w obiegu elektronicznym. Według Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, zmiany pozwolą zaoszczędzić łącznie 30 mln złotych, dotąd wydawanych na listy wymagane do obsługi wniosków i magazynowanie projektów budowlanych.

Rewolucyjne zmiany, ale będą problemy

Według słów Marty Kalety-Domaradzkiej z portalu Extradom.pl dla Interii, zmiany w Prawie Budowlanym są rewolucyjne. Nie trzeba będzie czekać tygodniami na pozwolenie na budowę. Zauważa jednocześnie, że wnioski o pozwolenie dla domów do 70 mkw. z uproszczoną procedurą wyniosły tylko 2 proc. wszystkich tegorocznych wniosków.

Jak powiedziała ekspertka, zmiana pozwoli również na dobudowanie do domu nawet 175 mkw. powierzchni bez jakiegokolwiek nadzoru, co może być podstawą do stwierdzenia samowoli budowlanej. Nie jest wiadome również, czy dom do 70 mkw. postawiony wg nowych przepisów będzie mógł zostać wynajęty. Według nowych przepisów, zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli dom powstaje “na własny użytek”.