BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Złodzieje z Polski wpadli we Francji. Specjalizowali się w kradzieży klocków Lego
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:26

Złodzieje z Polski wpadli we Francji. Specjalizowali się w kradzieży klocków Lego

Złodzieje z Polski złapani we Francji. Kradli klocki Lego.
pixabay.com/TheDigitalWay

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wpadli polscy złodzieje

  • Czemu klocki Lego są łupem złodziei

  • Ile może być wart stary zestaw Lego

Złodzieje klocków Lego

Czasy mijają, a gangsterskie kino akcji wciąż jest modne - wiecznie żywy Vito Corleone czy "Irlandczyk" Martina Scorsese to tylko nieliczne przykłady o tym świadczące. Mafie i gangsterzy w Polsce swoje "pięć minut" mieli w latach 90. kiedy to trudnili się m.in.: kradzieżą samochodów, a sława poszczególnych postaci z kryminalnego świata była ogólnokrajowa.

Trzydzieści lat później złodzieje postanowili się przebranżowić, a ci polscy kradli zabawki we Francji. Z informacji podanych przez Polsat News wynika, że francuska policja zatrzymała kobietę i dwóch mężczyzn podczas rabunku sklepu na przedmieściach Paryża.

Polski gang kradnący klocki Lego przyjeżdżał do Francji, wynajmował pokój hotelowy w okolicach Paryża, a potem działał. Po udanej grabieży zabawki trafiały na sprzedaż do Polski.

Kradzieże Lego to nie jest odosobniony przypadek, a międzynarodowy proceder. Stacja podaje, że podobne zdarzenia miały miejsce w USA, Kanadzie, czy Australii. Dlaczego złodzieje stawiają na klocki?

[EMBED-11]

Złodzieje wpadli we Francji

Lego od wielu lat nie jest tylko zabawką dla dzieci - producent klocków wypuszcza na rynek m.in.: edycje kolekcjonerskie czy związane z daną serią filmów. Wszystko to jest gratką dla kolekcjonerów posiadających w swoich zbiorach niedostępne zestawy.

Wielu dorosłych również bawi się klockami Lego - wszak zabawa nimi nie tylko uspokaja, ale również zmusza do myślenia i dzięki temu ćwiczymy nasz umysł. Kolekcjonerzy wymieniają się zestawami w internecie, ale jak przyznaje policja, zdarzają się włamania do domów.

Gerben van Ijken, doradca zajmujący się inwestycjami w kolekcjonerskie zestawy Lego cytowany przez Polsat News przyznaje, że pandemia koronawirusa podniosła wartość sprzedawanych zestawów. Podaje także przykład zestawu, który wraz z upływającym czasem zwiększył swoją wartość.

Zestaw Kawiarnia na rogu trafił do sprzedaży w 2007 r. i kosztował wówczas ok. 150 euro. Po latach jego wartość wynosi ok. 2,5 tys. funtów. Internauci przyznają, że nie bez powodu w obiegu jest coraz więcej zestawów, które zainteresują dorosłych, a nie dzieci.