Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek pogrzebowy wkrótce będzie wyższy. Jest projekt ustawy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.05.2024 20:30

Zasiłek pogrzebowy wkrótce będzie wyższy. Jest projekt ustawy

trumna
Fot. Pixabay/carolynabooth

Zasiłek pogrzebowy nie był waloryzowany od 2011 roku. Już podczas kampanii wyborczej zapowiadano, że świadczenie zostanie podniesione. Teraz projekt ustawy w tej sprawie pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. O ile wzrośnie zasiłek pogrzebowy?

Wysokość zasiłku pogrzebowego nie jest wystarczająca

Zasiłek pogrzebowy aktualnie jest wypłacany w wysokości 4000 złotych. Kwota tego świadczenia nie została podniesiona od 2011 roku. W tym czasie usługi pogrzebowe mocno zdrożały i zasiłek nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pochówkiem. 

Podwyższenie zasiłku pogrzebowego było jedną z obietnic wyborczych. Postulat znalazł się w “100 konkretach na 100 dni rządów”, które przedstawiła Koalicja Obywatelska. Wówczas zapowiedziano, że świadczenie wzrośnie do 6450 zł. 

Zobacz także: ZUS wydał komunikat. Te osoby muszą zwrócić 13. emeryturę

ZUS wydał komunikat. Te osoby muszą zwrócić 13. emeryturę

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Jest projekt ustawy

Ostatnio na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy dotyczący podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Jak na razie, został skierowany do konsultacji z instytucjami, pracodawcami i związkami zawodowymi.

Zasiłek pogrzebowy w nowej wysokości ma lepiej rekompensować koszty związane z pogrzebem. Obecnie wyprawienie pogrzebu jest naprawdę sporym obciążeniem dla budżetu. Ceny w większych miastach są o wiele wyższe niż na wsi czy mniejszych miejscowościach, a stawki mieszczą się w przedziale 8-10 tys. zł.

Kiedy możemy spodziewać się podwyżki zasiłku pogrzebowego?

W projekcie ustawy możemy przeczytać, że zasiłek pogrzebowy zostanie podwyższony z 4 tysięcy złotych do 7 tysięcy złotych. Co więcej, kwota tego ważnego świadczenia ma być co roku waloryzowana, podobnie jak emerytury i renty.

Zasiłek w nowej, wyższej kwocie miałby zostać wprowadzony w lipcu bieżącego roku. Pojawiają się wątpliwości co do tego, czy świadczenie będzie w stanie w całości sfinansować pogrzeb. Branża pogrzebowa bowiem już od dawna wskazuje, że wsparcie powinno wynosić 8 tys. zł.