BiznesINFO.pl
the babysitter

Flickr, Joel Kramer, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ [zdjęcie wykadrowane]

Rząd wyłącza specjalny zasiłek. Zostawił jednak furtkę

27 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ministerstwo Pracy zadecydowało, że specjalny zasiłek opiekuńczy przyznawany w czasie pandemii rodzicom zajmującym się dziećmi niepełnosprawnymi będzie dostępny tylko do 26 lipca. Po tym terminie wciąż będzie jednak istniała możliwość uzyskania wsparcia s

Zasiłek opiekuńczy wygasa 26 lipca

W piątek (24.07) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o zakończeniu ważnego programu wsparcia socjalnego wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa. Specjalny zasiłek opiekuńczy - którzy przysługiwał rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem placówek opieki z powodu kwarantanny oraz rodzicom dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, dzieci do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - będzie można pobierać tylko do 26 lipca.

Swoją decyzję ministerstwo motywuje nastaniem sezonu wakacyjno-urlopowego i zmniejszeniem się liczby osób, które pobierają specjalny zasiłek opiekuńczy. Ministerstwo zaznacza jednak, że nie oznacza to pozostawienia rodziców bez wsparcia. 

O co mogą ubiegać się rodzice, którzy pobierali zasiłek opiekuńczy?

Jak zaznacza w piątkowym (24.07) komunikacie Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki społecznej, w szczególnych rodzice wciąż będą mogli wnioskować o zasiłek opiekuńczy. Powołując się na ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, ministerstwo tłumaczy, że o zasiłek opiekuńczy niezmiennie można ubiegać się w przypadku choroby lub macierzyństwa.

Jak czytamy na stronie gov.pl, zasiłek opiekuńczy może zostać przyznany rodzicom dzieci do lat 8 także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkoli, żłobków czy klubów dziecięcych albo choroby niani czy opiekuna dziennego, z którymi rodzice zawarli umowę. Świadczenie w wysokości 80% wynagrodzenia przyznawane jest wtedy na okres 60 dni. "Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku (łącznie na wszystkie dzieci) przysługuje również w przypadku choroby dziecka w wieku do ukończenia 14 roku życia" - informuje ministerstwo.

Jak czytamy na stronie gov.pl, w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub znacznej niepełnosprawności albo wymagających stałej opieki ze względu na ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji, które skończyły 14 lat, ale nie skończyły 18 roku życia, zasiłek opiekuńczy przyznawany jest na okres 30 dni. Te same zasady obowiązują w przypadku rodziców opiekujących się dziećmi o znacznym stopniu niepełnosprawności albo wymagającymi opieki ze względu na ograniczoną możliwość autonomicznej egzystencji, którzy np. z powodu choroby nie są w stanie zapewnić tym dzieciom opieki.

Tagi:

Zasiłekdodatki socjalne

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >