Zasiłek chorobowy zostanie przyznany dopiero po przepracowaniu 3 miesięcy
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Listopada 2019

Rząd oszczędzi na twoim zdrowiu. Na zasłużony zasiłek będziesz czekać miesiącami

Zasiłek chorobowy przyznany dopiero 90 dniach, a w przypadku samozatrudnionych dopiero po 180 dniach - to założenia projektu ustawy regulującej zasiłki chorobowe. Do nowego rozwiązania postanowiło się odnieść OPZZ.

Zasiłek dopiero po kilku miesiącach

Zasiłek chorobowy zostanie przyznany dopiero 90 dniach, a nie jak do tej pory po 30. Natomiast samozatrudnieni otrzymają prawo do zasiłku dopiero po 180 dniach. Rząd chce wprowadzić nowe regulacje dotyczące zasiłków i stworzył kontrowersyjny projekt ustawy. Nowe zasady mają dotyczyć wszystkich zasiłków, w tym także zasiłek macierzyński.

Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaJak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaCzytaj dalej

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych krytycznie ocenia propozycję rządu przewidującą wprowadzenie wydłużenia okresu oczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego. Związkowcy uważają, że nie do przyjęcia jest zaprezentowane przez rząd uzasadnienie, wprowadzające odpowiedzialność zbiorową pracowników za nieskuteczność w uszczelnianiu systemu wypłat zasiłków chorobowych.

OPZZ nie pozostawia suchej nitki na rządzie

“OPZZ z oburzeniem przyjmuje te zapowiedzi. Podważają one sens ubezpieczeń społecznych jako elementu budowania bezpieczeństwa socjalnego pracownic i pracowników. Przypominamy, że świadczenie chorobowe jest opłacane z obowiązkowych wpłat pracowników pomniejszających ich wynagrodzenie. Naszym zdaniem propozycja rządu nie spełni swojej roli zagwarantowania pracownikom dochodów w okresie choroby. Dotknie to szczególnie chorych długotrwale, przewlekle czy onkologicznie” - czytamy w oświadczeniu.

Wielkie zmiany w mandatach. Zamiast wyzerować punkty, zabiorą prawkoWielkie zmiany w mandatach. Zamiast wyzerować punkty, zabiorą prawkoCzytaj dalej

Zdaniem OPZZ jest to fiskalizacja systemu kosztem ochrony ubezpieczeniowej. “Narusza to konstytucyjną zasadę zawartą w art. 67 ust. 1 Konstytucji RP stanowiącej że: "Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo (…)”. Uważamy, że jest to kolejny projekt rządu poszukujący pieniędzy na realizację obietnic wyborczych kosztem osób pracujących” - napisano.

Związkowcy uważają, że rząd szuka oszczędności w kieszeniach pracowników, a przecież to oni wypracowują dochód narodowy i w największej mierze są źródłem wzrostu gospodarczego. OPZZ apeluje do rządu o wycofanie się z tego projektu.

Emerytura jeszcze wcześniej. Przejdziesz na nią nawet przed sześćdziesiątkąEmerytura jeszcze wcześniej. Przejdziesz na nią nawet przed sześćdziesiątkąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalają
  2. Dziewczynka na zdjęciu sprzed 121 lat poraziła internatów. Zauważyli w jej wyglądzie niezwykłą rzecz
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News