BiznesINFO.pl
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozszerza krąg beneficjentów wsparcia

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS rozszerzył grupę beneficjentów. Po świadczenie postojowe mogą zgłaszać się kolejni Polacy

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od piątku 15 stycznia krąg beneficjentów rządowej pomocy na czas pandemii uległ rozszerzeniu. O jeden element wsparcia mogą wnioskować także artyści na umowach cywilnoprawnych. Przypominamy, jakie warunki trze

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O jaką pomoc od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą ubiegać się kolejne podmioty

  • Kto został uwzględniony w nowym spisie przedsiębiorców uprawnionych do pomocy

  • Jakie są zasady przyznawania wsparcia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspomoże kolejnych przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje, że przedstawiciele kultury mogą ubiegać się o wsparcie na czas pandemii. Od 15 stycznia wydłużono bowiem listę podmiotów uprawnionych do jednorazowego świadczenia postojowego.

- Ze wsparcia mogą korzystać osoby, które wykonują zlecenia lub dzieła w szeroko rozumianej kulturze - oznajmiła Małgorzata Korba, z lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Komu dokładnie należy się pomoc? Przede wszystkim twórcom, artystom i technikom, którzy pracują przy produkcjach audiowizualnych lub angażują się w organizację wydarzeń artystycznych.

Poza tym po postojowe mogą zgłaszać się architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów np. prowadzą warsztaty. Radio Lublin donosi, że wsparcie należy się także przewodnikom muzealnym.

Świadczenie postojowe od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - warunki i kwoty wsparcia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych doprecyzowuje, że o świadczenie postojowe mogą wnioskować ludzie kultury, którzy do 15 grudnia 2020 r. uzyskiwali przychód na podstawie zawartej wcześniej umowy cywilnoprawnej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki i usług w zakresie architektury. Warunkiem uzyskania wsparcia jest zarejestrowanie przychodu nieprzekraczającego 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (15 506,79 zł).

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Pomorzu, wskazuje, że punktem odniesienia jest kwota uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc przedłożenia wniosku. Zatem artysta, który zgłosi się po postojowe w styczniu musi udowodnić odpowiednią sumę przychodów za grudzień 2020 r.

O wsparcie nie może ubiegać się artysta, który posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych niż umowa cywilnoprawna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuca dokumenty przedkładane przez takich wnioskodawców.

W ramach świadczenia postojowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 1300 zł lub 2080 zł. Niższy próg dopłaty należy się osobom, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w odpowiednim miesiącu nie przekroczyła kwoty 1299,99 zł. Pracownicy z wyższymi przychodami mogą liczyć na 2080 zł.

W celu uzyskania wsparcia należy przedłożyć wniosek RSP-CD6. Dokumenty można składać tylko elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) udostępnioną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać również o terminach. Zaświadczenie w sprawie świadczenia postojowego musi trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Świadczenie postojowe to drugie najbardziej popularne rozwiązanie pomocowe na czas pandemii realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko do 6 lipca 2020 r. wypłacono świadczenia na łączną kwotę 70 mln zł. Rozszerzenie kręgu beneficjentów pandemicznego wsparcia wraz z jesienną falą pandemii z całą pewnością sprawiło, że liczby te wzrosły.

W dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie ze składek. Dotychczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił 2 mln firm z konieczności przekazywania wpłat. Kwota umorzeń osiągnęła poziom 13 mld zł.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >