Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozszerza krąg beneficjentów wsparcia
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 18 Stycznia 2021

ZUS rozszerzył grupę beneficjentów. Po świadczenie postojowe mogą zgłaszać się kolejni Polacy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od piątku 15 stycznia krąg beneficjentów rządowej pomocy na czas pandemii uległ rozszerzeniu. O jeden element wsparcia mogą wnioskować także artyści na umowach cywilnoprawnych. Przypominamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z mechanizmu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O jaką pomoc od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą ubiegać się kolejne podmioty
  • Kto został uwzględniony w nowym spisie przedsiębiorców uprawnionych do pomocy
  • Jakie są zasady przyznawania wsparcia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspomoże kolejnych przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje, że przedstawiciele kultury mogą ubiegać się o wsparcie na czas pandemii. Od 15 stycznia wydłużono bowiem listę podmiotów uprawnionych do jednorazowego świadczenia postojowego.

- Ze wsparcia mogą korzystać osoby, które wykonują zlecenia lub dzieła w szeroko rozumianej kulturze - oznajmiła Małgorzata Korba, z lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Komu dokładnie należy się pomoc? Przede wszystkim twórcom, artystom i technikom, którzy pracują przy produkcjach audiowizualnych lub angażują się w organizację wydarzeń artystycznych.

Poza tym po postojowe mogą zgłaszać się architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów np. prowadzą warsztaty. Radio Lublin donosi, że wsparcie należy się także przewodnikom muzealnym.

Świadczenie postojowe od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - warunki i kwoty wsparcia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych doprecyzowuje, że o świadczenie postojowe mogą wnioskować ludzie kultury, którzy do 15 grudnia 2020 r. uzyskiwali przychód na podstawie zawartej wcześniej umowy cywilnoprawnej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki i usług w zakresie architektury. Warunkiem uzyskania wsparcia jest zarejestrowanie przychodu nieprzekraczającego 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (15 506,79 zł).

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Pomorzu, wskazuje, że punktem odniesienia jest kwota uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc przedłożenia wniosku. Zatem artysta, który zgłosi się po postojowe w styczniu musi udowodnić odpowiednią sumę przychodów za grudzień 2020 r.

O wsparcie nie może ubiegać się artysta, który posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych niż umowa cywilnoprawna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuca dokumenty przedkładane przez takich wnioskodawców.

W ramach świadczenia postojowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 1300 zł lub 2080 zł. Niższy próg dopłaty należy się osobom, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w odpowiednim miesiącu nie przekroczyła kwoty 1299,99 zł. Pracownicy z wyższymi przychodami mogą liczyć na 2080 zł.

W celu uzyskania wsparcia należy przedłożyć wniosek RSP-CD6. Dokumenty można składać tylko elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) udostępnioną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać również o terminach. Zaświadczenie w sprawie świadczenia postojowego musi trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Świadczenie postojowe to drugie najbardziej popularne rozwiązanie pomocowe na czas pandemii realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko do 6 lipca 2020 r. wypłacono świadczenia na łączną kwotę 70 mln zł. Rozszerzenie kręgu beneficjentów pandemicznego wsparcia wraz z jesienną falą pandemii z całą pewnością sprawiło, że liczby te wzrosły.

W dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie ze składek. Dotychczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił 2 mln firm z konieczności przekazywania wpłat. Kwota umorzeń osiągnęła poziom 13 mld zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News