Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zakaz plastiku już niebawem. Pożegnajcie się z sztucznymi talerzami i kubeczkami
Radosław Święcki
Radosław Święcki 13.06.2021 02:00

Zakaz plastiku już niebawem. Pożegnajcie się z sztucznymi talerzami i kubeczkami

puste półki w sklepie
Pixabay/dennis

Zakaz plastiku coraz bliżej. Od lipca w UE zacznie obowiązywać dyrektywa za sprawą której nie będą mogły być wprowadzane na rynek m.in. plastikowe talerzyki, sztućce, kubeczki czy słomki. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce nowe zasady zostaną wprowadzone nieco później. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od lipca w UE wejdzie w życie zakaz plastiku

  • Dlaczego w Polsce wejście przepisów może się opóźnić

  • Jak Polacy podchodzą do zakazu produkcji np. plastikowych sztućców

Zakaz plastiku coraz bliżej 

Od 1 lipca w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać dyrektywa Single Use Plastic. W praktyce oznacza to, że zakaz plastiku nastąpi już za nieco ponad 2 tygodnie Zakazane będzie wprowadzanie na rynek m.in. plastikowych talerzyków, sztućców, kubeczków, czy słomek. 

- Zgodnie z unijnym prawem nie będziemy mogli używać jednorazowych naczyń, jednorazowych kubków, sztućców wyprodukowanych z tworzyw sztucznych - podkreśla w rozmowie z Newserią Biznes dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, dodając, że zastąpią je inne - bardziej przyjazne dla środowiska - materiały. 

Czy to znaczy, że od lipca nie otrzymamy np. w barze czy sklepie jednorazowych talerzyków czy sztućców? Niekoniecznie. 

Newseria Biznes przypomina, że aby dyrektywa Single Use Plastic mogła obowiązywać nad Wisłą, to konieczne jest wprowadzenie odpowiednich przepisów krajowych. Tymczasem prace nad nimi wciąż trwają, co oznacza, że zakaz używania plastiku prawdopodobnie się opóźni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zakaz na papierze to jedno, a praktyka to coś całkiem innego

Przepisy przepisami, tymczasem w wielu miejscach nie czeka się na ich uchwalenie, tylko już teraz zastępuje plastik ekologicznymi materiałami. Nie są to tylko papier i drewno, ale jak zauważa agencja również otręby pszenne, czy mąka ziemniaczana. 

Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego zwraca uwagę, że produkty wykonane z tworzyw sztucznych są nawet 15-20 razy tańsze niż przyjazne środowisku odpowiedniki (przykładowo talerz plastikowy kosztuje 20 groszy, podczas gdy wykonany z otrębów - 4 zł), ale jak podkreśla dr inż. Szczepański całkowite koszty - także te środowiskowe i zdrowotne - są o wiele wyższe niż koszty naczyń ekologicznych.

Mimo świadomości tych kosztów większość Polaków opowiada się za zakazem produkcji plastikowych talerzy czy sztućców. Z przywołanego przez Newserię Biznes sondażu agencji IQS wynika, że takiego zakazu chce 74 proc. respondentów, zaś według niemal połowy należy zmusić producentów do całkowitej rezygnacji z plastikowych opakowań. 

Unijna dyrektywa, jak przypomina agencja, w kolejnych krokach zakazywać będzie - do 2025 roku - stosowania plastikowych butelek z nakrętkami luzem, a także zwiększy wymagane poziomy recyklingu. W ciągu najbliższych dwóch lat opakowania plastikowe będą musiały w minimum 25 proc. być wykonane z materiałów odzyskanych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]