Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Małe sklepy, jeden po drugim, zamykają się. Niedzielny zakaz handlu wykańcza rodzinne biznesy
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 16.01.2020 01:00

Małe sklepy, jeden po drugim, zamykają się. Niedzielny zakaz handlu wykańcza rodzinne biznesy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zakaz handlu niszczy małe sklepy

Choć intencje były dobre, to efekty są odwrotne od zamierzonych. Zakaz handlu w niedziele sprawia, że mniejsze biznesy nie wytrzymują konkurencji ze strony dużych graczy na rynku handlowym.

Z przytaczanych przez BIP danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że grudzień zeszłego roku był najgorszym miesiącem od wielu lat pod względem likwidacji działalności. Tylko w grudniu zamknięto 9,5 tysiąca małych sklepów, a przez jedenaście poprzednich miesięcy z rynku zniknęło tylko 1,5 tysiąca.

Konkurencję wytrzymują tylko najwięksi

W rozmowie z BIP Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji stwierdziła, że zakaz handlu w niedziele przyczynia się do wzrostu konkurencji w branży handlowej. - Zmienia się rynek. Następuje rozwój franczyzy i innych najsilniejszych formatów przy jednoczesnym braku sukcesji u małych przedsiębiorców. Zakaz handlu w niedziele zaostrzył konkurencję - zwraca uwagę specjalistka.

Zdaniem ekspertki nie dość, że zakaz handlu nie pomaga, to jeszcze komplikuje prowadzenie działalności, ponieważ zostawia na rynku tylko najsilniejsze podmioty. Małe sklepy notują coraz mniejsze zyski, a problem sukcesji się nasila - młodzi ludzie nie chcą przejmować biznesów rodziców.

Status placówki pocztowej bezcenny

Business Insider Polska zwraca uwagę, że zakaz handlu dobrze znoszą sklepy franczyzowe tj. Żabka, co jest możliwe dzięki wyłączeniu z ustawy sklepów, które posiadają status placówki pocztowej. W listopadzie taki status uzyskało 8,6 tys. sklepów sieci abc. Żabka zadbała o to już znacznie wcześniej.

Od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu jest jeszcze bardziej radykalny i dotyczy praktycznie wszystkich niedziel w miesiącu. W ciągu całego roku wypadnie tylko siedem niedziel handlowych: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia.