Chained and padlocked gate. This is an entrance to the site of the demolished Buick City automobile assembly plant. Photographed in 2006, in Flint, Michigan, USA.
EAST NEWS
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Stycznia 2020

Małe sklepy, jeden po drugim, zamykają się. Niedzielny zakaz handlu wykańcza rodzinne biznesy

Zakaz handlu w niedziele dalej zbiera żniwa. W grudniu zamknięto rekordową liczbę małych sklepów - informuje Business Insider Polska.

Zakaz handlu niszczy małe sklepy

Choć intencje były dobre, to efekty są odwrotne od zamierzonych. Zakaz handlu w niedziele sprawia, że mniejsze biznesy nie wytrzymują konkurencji ze strony dużych graczy na rynku handlowym.

Z przytaczanych przez BIP danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że grudzień zeszłego roku był najgorszym miesiącem od wielu lat pod względem likwidacji działalności. Tylko w grudniu zamknięto 9,5 tysiąca małych sklepów, a przez jedenaście poprzednich miesięcy z rynku zniknęło tylko 1,5 tysiąca.

Przejdziesz chodnikiem i zapłacisz 10 tys. zł kary. Absurdalny przepis zaskakuje przechodniówPrzejdziesz chodnikiem i zapłacisz 10 tys. zł kary. Absurdalny przepis zaskakuje przechodniówCzytaj dalej

Konkurencję wytrzymują tylko najwięksi

W rozmowie z BIP Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji stwierdziła, że zakaz handlu w niedziele przyczynia się do wzrostu konkurencji w branży handlowej. - Zmienia się rynek. Następuje rozwój franczyzy i innych najsilniejszych formatów przy jednoczesnym braku sukcesji u małych przedsiębiorców. Zakaz handlu w niedziele zaostrzył konkurencję - zwraca uwagę specjalistka.

Zdaniem ekspertki nie dość, że zakaz handlu nie pomaga, to jeszcze komplikuje prowadzenie działalności, ponieważ zostawia na rynku tylko najsilniejsze podmioty. Małe sklepy notują coraz mniejsze zyski, a problem sukcesji się nasila - młodzi ludzie nie chcą przejmować biznesów rodziców.

Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Status placówki pocztowej bezcenny

Business Insider Polska zwraca uwagę, że zakaz handlu dobrze znoszą sklepy franczyzowe tj. Żabka, co jest możliwe dzięki wyłączeniu z ustawy sklepów, które posiadają status placówki pocztowej. W listopadzie taki status uzyskało 8,6 tys. sklepów sieci abc. Żabka zadbała o to już znacznie wcześniej.

Od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu jest jeszcze bardziej radykalny i dotyczy praktycznie wszystkich niedziel w miesiącu. W ciągu całego roku wypadnie tylko siedem niedziel handlowych: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkach
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy
Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News