Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zacznie się w sobotę. Zwracaj uwagę na banknoty
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.09.2023 15:08

Zacznie się w sobotę. Zwracaj uwagę na banknoty

Banknoty 100 zł
Domena publiczna

Już w tę sobotę wejdą w życie spore zmiany związane z banknotami. Przy każdym ich odbiorze lepiej zwracać na nie uwagę, ponieważ jeden drobny szczegół może wpędzić klientów w kłopoty.

Efekt rozporządzenia MSWiA

Zmiany mają związek z rozporządzeniem MSWiA, które zostało wydane 15 września 2021 roku. Jego zapisy wchodzą w życie właśnie w tę sobotę, 23 września.

Jak podaje Business Insider, rozporządzenie wprowadza kilka nowości. Jednak tylko jedna z nich może sprawić Polakom niemałe problemy, i to nawet nie z ich winy.

Nowy system

Tą nowinką wprowadzoną przez rozporządzenie jest system IBNS, intelligent banknote neutralisation system. W dosłownym tłumaczeniu, jest to “inteligentny system neutralizacji banknotów”. Ma on być na wyposażeniu 40 proc. bankomatów w Polsce.

Z opisu Business Insidera wynika, że bankomat będzie stale analizował, czy nie ma miejsca próba kradzieży pieniędzy. Jeżeli uzna, że doszło do próby ataku, pieniądze zostaną w błyskawicznym tempie zabarwione farbą. Będzie to znaczyć, iż pochodzą z kradzieży - farbę bardzo trudno zmyć, przez co te banknoty przestają być ważnym środkiem płatniczym.

Mogą być problemy

Nie jest jednak wykluczone, że system w bankomatach będzie wykrywał próby kradzieży w momencie, gdy wszystko będzie w porządku. W takiej sytuacji, określanej jako false positive, zwykły klient może otrzymać pofarbowane pieniądze. W takiej sytuacji może on uznać, że pieniądze przepadły, albo że zostanie uznany za złodzieja.

Ze słów wiceprezesa Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki oraz prezesa Talemax Krzysztofa Kołodziejczyka, które podaje Business Insider, wynika, że ryzyko takiej sytuacji jest niewielkie z powodu wysokiej czułości systemów. Ryzyko może jednak wzrosnąć wraz z liczbą bankomatów z systemem IBNS.

Co zrobić, gdy jednak dostaniemy poplamione pieniądze? Z informacji Business Insidera wynika, że należy się skierować do lokalnego oddziału Narodowego Banku Polskiego. Tam zafarbowane pieniądze zostaną wymienione na nowe.