Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zacznie się 17 września. Duża zmiana w punktach karnych
Irmina Jach
Irmina Jach 16.09.2023 21:30

Zacznie się 17 września. Duża zmiana w punktach karnych

Policja
TOMASZ RADZIK/East News

Duża zmiana w punktach karnych wejdzie w życie w niedzielę 17 września. Ważność punktów karnych zostanie skrócona z dwóch lat do roku. Powrócą również kursy redukujące punkty karne. Jest jednak jeden haczyk.

Rząd zmienił zdanie

Do niedawna polscy kierowcy nie mieli możliwości redukowania punktów karnych, a ich ważność mijała dopiero po dwóch latach. Rząd postanowił jednak wycofać się z decyzji, mimo że korespondowała ona z zapowiadanym zaostrzeniem kar dla piratów drogowych. Od niedzieli 17 września punkty karne znów będą anulowały się po roku. Należy podkreślić, że będzie to dotyczyło punktów otrzymanych już po tej dacie.

Co więcej, kierowcy co pół roku będą mogli brać udział w kursach redukujących sześć punktów karnych. Na kursy będzie można zapisywać się od 17 września. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to jednak proste. 

Pieniądze za rezerwację mieszkania. Uważaj, to nowe oszustwo

Problemy w WORD-ach

Portalsamorzadowy.pl poinformował, że już teraz na horyzoncie pojawiły się poważne problemy. Dziennikarze portalu wskazują, że w wielu ośrodkach szkolenia kierowców można przeczytać komunikaty o następującej treści:

“Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zobowiązane są poczekać na pojawienie się rozporządzenia wykonawczego oraz komunikatu określającego termin oraz zakres wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego”. Również cena kursów nie jest jeszcze znana.

Dotkliwe kary dla kierowców

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy od ustanowienia zasad, z których rząd obecnie się wycofuje, prawo jazdy straciło ponad 7,5 tys. kierowców - aż 55 procent więcej niż w ciągu półrocza 2021 i 2022 roku, oraz 90 procent więcej niż średnio w ciągu sześciu miesięcy 2020 roku.

Przypomnijmy, że obecnie wysokość mandatu za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł, a przy przekroczeniu prędkości od 71 km/h i więcej - 2500 zł. Kwoty są podwajane w przypadku działania w warunkach recydywy. Najwięcej punktów karnych można otrzymać za zachowania, które zagrażają bezpieczeństwu pieszych. 

Tagi: Policja