Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zacznie się 1 grudnia. Zagapisz się i stracisz emeryturę, nadchodzi rewolucja
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.11.2023 16:04

Zacznie się 1 grudnia. Zagapisz się i stracisz emeryturę, nadchodzi rewolucja

emeryci
Pixabay/kliempictures

Już wkrótce zostaną wprowadzone zmiany dotyczące emerytów i rencistów, którzy jeszcze pracują. Chodzi o limity dorabiana, których przekroczenie może skutkować pomniejszeniem świadczeń lub nawet ich utraceniem.

Dorabianie do emerytur

Emerytów, którzy nadal pracują obowiązują określone limity zarobków. Są one ustalane według danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny i są związane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Ich wysokość jest aktualizowana co trzy miesiące, a nowe progi będą obowiązywały już od 1 grudnia 2023 roku.

Poczta Polska pilnie szuka pracowników. Warunki zaskoczą wielu

Nowe limity dorabiania do emerytur

Zmiany dotyczące limitów dorabiania wejdą w życie już 1 grudnia 2023 roku i będą obowiązywały do 29 lutego 2024 roku. Należy mieć się na baczności, bo przeoczenie tych progów może nieść ze sobą bardzo przykre skutki.

W przypadku przekroczenia 70 proc. średniego wynagrodzenia wyliczonego przez GUS, ZUS podejmie decyzję o zmniejszeniu świadczenia emerytalnego. Nowe limity będą ustalone na podstawie danych o wynagrodzeniach z trzeciego kwartału 2023 r.

ZUS może nawet zawiesić wypłatę świadczeń

W listopadzie Główny Urząd Statystyczny przekazał, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce w trzecim kwartale 2023 roku wyniosło 7194,95 zł brutto. W związku z tym od 1 grudnia seniorzy mogą dorobić do emerytury do 5036,47 zł miesięcznie brutto. Jeśli jednak zarobki emeryta przekroczą 130 proc. średniego wynagrodzenia (od 1 grudnia będzie to 9353,50 zł), to całe świadczenie zostanie mu odebrane.

Tagi: Emerytura