BiznesINFO.pl
miejsce dlaniepełnosprawnych

Biznes Info

Za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych zapłacisz 800 zł

17 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Za parkowanie bez uprawnień na miejscu dla osób z niepełnosprawnością, mandat wyniesie 800 zł. Jak podaje portal Prawo.pl wzrosła też grzywna za posługiwanie się cudzą kartą parkingową oraz kartą przez osobę nieuprawnioną.

„Niebieska koperta”, to miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczona jest dla posiadaczy karty parkingowej lub osób, które je przewożą, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewożą pasażera z niepełnosprawnościami.

primark-kolejka-wejście-obostrzenia w sklepach-iberion

Papier toaletowy ponownie znika z półek. Polacy boją się wzrostów cen

CZYTAJ DALEJ

Od nowego roku mandat za parkowanie na „kopercie” przez osobę do tego nieuprawnioną z 500 zł wzrósł do 800 zł. Nie zmienia się liczba punktów karnych, które można otrzymać za to wykroczenie, dalej będzie to 5 punktów karnych - czytamy na stronach portalu Prawo.pl.

– W przypadku posługiwania się kartą parkingową przez osobę do tego nieuprawnioną mandat wynosił wcześniej 300 zł, od 1 stycznia - 400 zł. Za to wykroczenie nie otrzymamy punktów karnych – mówi, cytowany przez Prawo.pl, st. sierż. Kamil Warda z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Korzystanie z cudzej karty parkingowej

Za korzystanie z cudzej karty parkingowej dostaniemy mandat w wysokości 1200 zł. Wcześniej było to 800 zł. W postępowaniu sądowym kara grzywny może wzrosnąć nawet do 2 tys. zł.

biznesinfo-1 (1)

ZUS korzystniej przeliczy pieniądze emerytów. Wielu zyska 1776 zł

CZYTAJ DALEJ

Wypowiadający się dla portalu przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami mają nadzieję, że podwyższenie wysokości kar wpłynie na kierowców.

– Po wyższych mandatach za przekroczenie prędkości widać, że kierowcy jeżdżą wolniej, widzę to chociażby w Warszawie. Dlatego można mieć nadzieję, że zadziała to także w przypadku wyższych mandatów za nieuprawnione parkowanie na kopercie czy posługiwanie się nie swoją kartą parkingową. Wolałabym, żeby ludzie uczyli się bardziej poprzez edukację i podnoszenie świadomości, ale niestety efekt kary okazuje się bardziej skuteczny. Trudno powiedzieć, czy jest to wystarczający wzrost, w innych krajach te mandaty są jeszcze wyższe – podkreśla cytowana przez Prawo.pl Izabela Sopalska-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa.

Tagi:

motoryzacjamandatKara

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >