BiznesINFO.pl
EN 01530480 0003

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z Polski zniknie dyskont Mere. Powodem jego rosyjskie korzenie

5 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rosyjska sieć Mere, które miała stworzyć realną konkurencję dla tanich dyskontów, musi wycofać się z Polski. Rosyjski sklep spotkał się z falą krytyki po inwazji Kremla na Ukrainę. Wszystko wskazuje na to, że Mere nie zagości długo również na pozostałych rynkach krajów Unii Europejskiej.

Informację o rozpoczęciu procesu wycofywania się Rosjan z polskiego rynku podał portal wiadomoscihandlowe.pl. Z 10 sklepów Mere zlokalizowanych w Polsce, do zamknięcia zaczęło przygotowywać się już 9, o czym świadczą informacje w mediach społecznościowych, gdzie sklepy zapraszają klientów na wyprzedaże, oferując jeszcze niższe ceny niż zwykle.

Krótka historia Mere w Polsce

Rosyjski dyskont Mere miał nad Wisłą plany naprawdę imperialne. Pochodząca z dalekiego syberyjskiego Krasnojarska sieć w 2018 r. zapowiadała otwarcie 105 sklepów. Z ekspansją ruszył w 2020 r., kiedy otworzył w Częstochowie pierwszy swój sklep w Polsce. Od tamtej pory do dzisiaj w naszym kraju powstało 10 dyskontów pod szyldem Mere.

Obecnie sklepy Mere znajdują się w Jaworznie, Bełchatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Radomiu, Żyrardowie, Hrubieszowie, Chełmie i Piotrkowie Trybunalskim, podają wiadomoscihandlowe.pl.

Specyfika Mere polegała na tym, że sklep oferował produkty prosto z palet hurtowych. Brak inwestycji w wystrój sklepów nadrabiał za to cenami, znacznie niższymi niż w małych sklepach spożywczych, czy nawet w popularnych dyskontach takich jak Biedronka lub Lidl.

sklep mere polska-ie

Mere ma problemy nie tylko w Polsce

Polska nie jest jedynym rynkiem, gdzie rosyjska sieć dyskontów budująca swój wizerunek jako nieco tajemniczej hurtowni miała plany szerokiej ekspansji. W Wielkiej Brytanii Rosjanie planowali otworzyć nawet 300 sklepów, ale poszło im mniej więcej podobnie jak w Polsce.

Chociaż sieć będzie zamykać się najprawdopodobniej także na Wyspach Brytyjskich i w Hiszpanii, to otworzyła w czerwcu tego roku sklep w Belgii. Problem jednak polega na tym, że sklep stoi pusty, ponieważ producenci i dystrybutorzy nie chcą nawiązywać z nim współpracy, pisze bezprawnik.pl.

Co jednak najciekawsze, Mere po krótkiej obecności zostało wyrzucone z Ukrainy jesienią 2021 r., czyli jeszcze przed konfliktem wywołanym przez Kreml. Ukraiński rząd uznał rozwój rosyjskiej sieci na ziemiach ukraińskich za działanie rosyjskich służb specjalnych, piszą wiadomoscihandlowe.pl.

Wszystko wskazuje więc na to, że wywodzące się z rosyjskiego Krasnojarska Mere nie będzie miało możliwości rozwijania swojej sieci na zachód od rosyjskich granic. Szerokie plany ekspansji spełzły na niczym, przynajmniej w najbliższych latach.

Tagi:

BiedronkaLidldyskont

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy zapraszają Polaków na zakupy

Handel

Textilmarket upadł. Obecnie rynek przeżywa rozkwit dyskontów odzieżowo-przemysłowych

Czytaj więcej >

Handel

Polacy oszczędzają. Drastyczne spowolnienie realnej sprzedaży detalicznej

Czytaj więcej >
Stokrotka

Handel

Stokrotka otworzy 1000. sklep. Sieć stworzy także kolejne centrum dystrybucyjne

Czytaj więcej >
GO Sport objęte sankcjami, sklepy się nie otworzyły, jest oświadczenie firmy

Handel

Znana sieć sklepów sportowych sprzedana. Pół roku po upadłości

Czytaj więcej >

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >