Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2023 roku. Dla wielu pracodawców podwyżka może być ciężarem
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.01.2023 14:45

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2023 roku. Dla wielu pracodawców podwyżka może być ciężarem

Pieniądze
East News

W tym roku płaca minimalna rośnie w tym roku dwukrotnie. Dla przedsiębiorców oznacza to jednak wyższy koszt zatrudnienia pracownika.

Wyższa pensja to wyższy koszt dla pracodawcy

Od 1 stycznia 2023 roku wynagrodzenie minimalne w Polsce wynosi 3490 zł brutto, natomiast od 1 lipca wzrośnie ona do poziomu 3600 zł brutto.

Z szacunków wynika, że wyższą pensję otrzyma około 2 mln pracowników.

Wyższa pensja pracownika to jednak wyższy koszt dla pracodawcy. Anna Śleszyńska z Warsaw Enterprise Institute uważa, że dla wielu firm podwyżka płacy minimalnej będzie trudna do udźwignięcia. 

“ Dla wielu firm to będzie ciężar, który przeważy szalę rachunku opłacalności i skłoni firmy do ogłoszenia upadłości. To nie znaczy, że przedsiębiorstwa w lepszej sytuacji finansowej nie będą też szukały oszczędności. Przy obecnym stanie rynku pracy nie spodziewamy się masowych zwolnień, ale pracodawcy mają w zanadrzu inne formy oszczędzania, jak cięcie bonusów, premii czy ograniczanie realnej płacy, nie uwzględniając inflacji” czytamy w przesłanej informacji prasowej. 

Spirala presji płacowej

Niemal codziennie czytamy o przedsiębiorcach, którzy ze względu na wysokie rachunki za prąd czy gaz zmuszeni byli zamknąć swoją działalność. 

Według Doroty Siedziniewskiej-Brzeźniak, ekspertki rynku pracy IDEA HR Group przedsiębiorcy prawdopodobnie będą musieli zmierzyć się także ze spiralą presji płacowej. 

– W wielu przedsiębiorstwach to poważny problem. Obawiamy się, że spłaszczenie w siatkach wynagrodzeń będzie nieuniknione, szczególnie w sferze budżetowej. Spirala presji płacowej kręci się jak karuzela. Sytuacja jest poważna, bo pracownicy, którzy dotychczas zarabiali 3,5 tys. zł brutto czy nawet 4 tys. złotych brutto właściwie są o krok od zarabiania najniższej krajowej. Mamy więc do czynienia ze spłaszczeniem siatek wynagrodzeń. Pracownicy proszą o podwyżki, co powoduje, że szczebel po szczeblu niemal każdy oczekuje wzrostu pensji. Nie wszystkie firmy są gotowe na tak wielkie skoki – mówi.