BiznesINFO.pl
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

East News

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2023 roku. Dla wielu pracodawców podwyżka może być ciężarem

17 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

W tym roku płaca minimalna rośnie w tym roku dwukrotnie. Dla przedsiębiorców oznacza to jednak wyższy koszt zatrudnienia pracownika.

Wyższa pensja to wyższy koszt dla pracodawcy

Od 1 stycznia 2023 roku wynagrodzenie minimalne w Polsce wynosi 3490 zł brutto, natomiast od 1 lipca wzrośnie ona do poziomu 3600 zł brutto.

Z szacunków wynika, że wyższą pensję otrzyma około 2 mln pracowników.

Wyższa pensja pracownika to jednak wyższy koszt dla pracodawcy. Anna Śleszyńska z Warsaw Enterprise Institute uważa, że dla wielu firm podwyżka płacy minimalnej będzie trudna do udźwignięcia. 

“ Dla wielu firm to będzie ciężar, który przeważy szalę rachunku opłacalności i skłoni firmy do ogłoszenia upadłości. To nie znaczy, że przedsiębiorstwa w lepszej sytuacji finansowej nie będą też szukały oszczędności. Przy obecnym stanie rynku pracy nie spodziewamy się masowych zwolnień, ale pracodawcy mają w zanadrzu inne formy oszczędzania, jak cięcie bonusów, premii czy ograniczanie realnej płacy, nie uwzględniając inflacji” czytamy w przesłanej informacji prasowej. 

Spirala presji płacowej

Niemal codziennie czytamy o przedsiębiorcach, którzy ze względu na wysokie rachunki za prąd czy gaz zmuszeni byli zamknąć swoją działalność. 

Według Doroty Siedziniewskiej-Brzeźniak, ekspertki rynku pracy IDEA HR Group przedsiębiorcy prawdopodobnie będą musieli zmierzyć się także ze spiralą presji płacowej. 

– W wielu przedsiębiorstwach to poważny problem. Obawiamy się, że spłaszczenie w siatkach wynagrodzeń będzie nieuniknione, szczególnie w sferze budżetowej. Spirala presji płacowej kręci się jak karuzela. Sytuacja jest poważna, bo pracownicy, którzy dotychczas zarabiali 3,5 tys. zł brutto czy nawet 4 tys. złotych brutto właściwie są o krok od zarabiania najniższej krajowej. Mamy więc do czynienia ze spłaszczeniem siatek wynagrodzeń. Pracownicy proszą o podwyżki, co powoduje, że szczebel po szczeblu niemal każdy oczekuje wzrostu pensji. Nie wszystkie firmy są gotowe na tak wielkie skoki – mówi.

Tagi:

wynagrodzenie minimalnewynagrodzenie

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >
Siedziba Microsoft

Praca

Microsoft Corporation planuje redukcję etatów. Zwolni 11 tys. pracowników

Czytaj więcej >