BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów. Jeśli je przekroczą, ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie

22 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Od 1 marca przez trzy miesiące obowiązują nowe limity zarobkowe dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Jeśli limity zostaną przez nich przekroczone, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić już przyznane świadczenie.

Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące

Limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów zmieniają się co trzy miesiące. Jeśli zostaną przekroczone, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić już przyznane świadczenie. W grudniu 2022 roku dolny limit zarobkowy wzrósł o 277 zł brutto, a od marca br. – o 177 zł brutto (natomiast drugi próg – 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – o 328,70 zł).

Od marca do maja 2023 roku można bezpiecznie dorabiać 4 713,50 zł brutto. Jest to górny przychód, który nie powoduje zmniejszeniu wypłacanej przez nas emerytury lub renty. Natomiast, żeby ZUS całkowicie nie wstrzymał wypłaty dodatkowy miesięczny przychód nie powinien być wyższy niż 8 753,60 zł brutto – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Jaka jest kwota maksymalnego zmniejszenia?

W przypadku, gdy poza uzyskiwaną z ZUS-u wypłatą emeryt/rencista otrzymuje dodatkowe przychody i są one wyższe niż 4713,50 zł, ale niższe od 8753,60 zł brutto, Zakład zmniejszy wysokość świadczenia o kwotę przekroczenia. Należy pamiętać, że nie może być ona wyższa od kwoty maksymalnego zmniejszenia, która od marca 2023 roku do końca lutego 2024 roku wynosi:

  • 794,35 zł – dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł – dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Kto nie musi się przejmować ograniczeniami?

Limity dorabiania nie obowiązują osób, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny (w przypadku kobiet 60 lat, a u mężczyzn – 65 lat). Jednak jest wyjątek – emeryt, któremu ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty emerytury minimalnej (od marca 1588,44 zł brutto), nie może dorobić więcej, niż wynosi jego kwota podwyższenia do minimalnej emerytury. Jeśli zarobi więcej, wówczas wypłata za dany okres będzie niższa, tj. bez dopłaty do minimum – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Ograniczenia nie obowiązują również części rencistów: inwalidów wojennych i wojskowych, których niezdolność do pracy wynika ze służby wojskowej. To samo tyczy się osób otrzymujących renty rodzinne, przysługujące im po uprawnionych do tych świadczeń.

Tagi:

ZUSemerycirenta

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >

Finanse

W ten weekend utrudnienia w kilku bankach. Wiele usług będzie niedostępnych
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]