BiznesINFO.pl > Finanse > Wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów. Jeśli je przekroczą, ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.03.2023 14:53

Wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów. Jeśli je przekroczą, ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie

zus-pieniądze
Biznesinfo

Od 1 marca przez trzy miesiące obowiązują nowe limity zarobkowe dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Jeśli limity zostaną przez nich przekroczone, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić już przyznane świadczenie.

Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące

Limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów zmieniają się co trzy miesiące. Jeśli zostaną przekroczone, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić już przyznane świadczenie. W grudniu 2022 roku dolny limit zarobkowy wzrósł o 277 zł brutto, a od marca br. – o 177 zł brutto (natomiast drugi próg – 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – o 328,70 zł).

Od marca do maja 2023 roku można bezpiecznie dorabiać 4 713,50 zł brutto. Jest to górny przychód, który nie powoduje zmniejszeniu wypłacanej przez nas emerytury lub renty. Natomiast, żeby ZUS całkowicie nie wstrzymał wypłaty dodatkowy miesięczny przychód nie powinien być wyższy niż 8 753,60 zł brutto – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Jaka jest kwota maksymalnego zmniejszenia?

W przypadku, gdy poza uzyskiwaną z ZUS-u wypłatą emeryt/rencista otrzymuje dodatkowe przychody i są one wyższe niż 4713,50 zł, ale niższe od 8753,60 zł brutto, Zakład zmniejszy wysokość świadczenia o kwotę przekroczenia. Należy pamiętać, że nie może być ona wyższa od kwoty maksymalnego zmniejszenia, która od marca 2023 roku do końca lutego 2024 roku wynosi:

  • 794,35 zł – dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł – dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Kto nie musi się przejmować ograniczeniami?

Limity dorabiania nie obowiązują osób, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny (w przypadku kobiet 60 lat, a u mężczyzn – 65 lat). Jednak jest wyjątek – emeryt, któremu ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty emerytury minimalnej (od marca 1588,44 zł brutto), nie może dorobić więcej, niż wynosi jego kwota podwyższenia do minimalnej emerytury. Jeśli zarobi więcej, wówczas wypłata za dany okres będzie niższa, tj. bez dopłaty do minimum – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Ograniczenia nie obowiązują również części rencistów: inwalidów wojennych i wojskowych, których niezdolność do pracy wynika ze służby wojskowej. To samo tyczy się osób otrzymujących renty rodzinne, przysługujące im po uprawnionych do tych świadczeń.

Tagi: ZUS emeryci renta
Polecane