Wywóz śmieci w Polsce jeszcze droższy
wikimedia.org/Andrzej Otrębski
Autor Przemysław Terlecki - 6 Września 2019

Nie segregujesz, zapłacisz 4 razy więcej. W życie wchodzi nowe prawo

Wywóz śmieci droższy nawet 4 razy więcej niż dotychczas? Tyle mogą zapłacić osoby, które nie zdecydują się na segregację odpadów. Właśnie dzisiaj w życie wchodzi nowe prawo.

Wywóz śmieci w Polsce przez tę jedną ustawę znacznie zdrożeje. Zgodnie bowiem z ustawą śmieciową, która zaczęła obowiązywać dzisiaj, 6 września w piątek, osoby niesegregujące śmieci zapłacą nawet 4-krotność opłaty za wywóz śmieci. Zgodnie bowiem z ustawą każdy właściciel nieruchomości, który nie spełnia obowiązku segregowania odpadów, zapłaci od 2 do 4 razy więcej niż osoby, które segregują.

Kto jednak ustala stawki za wywóz śmieci? Te kompetencje leżą w rękach rady gminy, na której znajduje się nieruchomość. Ceny przeciętnie wynoszą po kilkanaście złotych za miesiąc. Władza, wprowadzając nowe prawo w życie, dała jednak samorządom sporo czasu na dostosowanie swoich praw i regulacj do nowej ustawy śmieciowej. Mowa bowiem aż o 12 miesiącach. Problemem jest też przeprowadzenie akcji, która ma na celu wypełnienie deklaracji dotyczącej śmieci przez każdego z mieszkańców.

Wywóz śmieci drożeje przez nową ustawę

Więcej zapłacą jednak nie tylko ci, którzy nie segregują, ale także i ci, którzy po prostu śmiecą. Każda osoba, która zostanie przyłapana na tworzeniu dzikich wysypisk lub zostawianiu śmieci w lesie, zostanie ukarana nie tylko mandatem w wysokości 500 złotych, ale będzie zmuszona śmieci na własny koszt usunąć.

Niestety, nawet osoby segregujące śmieci poczują podwyżkę cen. Jak podał Główny Urząd Statystyczny pod koniec lipca, ceny w tym okresie było o 24% większe w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Gazeta.pl tłumaczy, że przede wszystkim jest to efektem szybko rosnących cen składowania i przetwarzania odpadów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News