BiznesINFO.pl > Energetyka > Wysokie ceny drewna. Konsumenci szybko odczują wzrost cen produktów pierwszej potrzeby
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 10.02.2023 11:49

Wysokie ceny drewna. Konsumenci szybko odczują wzrost cen produktów pierwszej potrzeby

puste półki-rossmann-papier toaletowy-biznesinfo
BiznesInfo

Prawie w każdym polskim domu składowane jest drzewo na opał. Drewno jest paliwem odnawialnym, nieuciążliwym dla ludzi i środowiska oraz dostępnym lokalnie. Jeszcze jakiś czas temu było towarem, który można było zamówić bez większego problemu, ponadto w przyzwoitej cenie. Ostatnio wiele się zmieniło, a drewno stało się surowcem trudno dostępnym i przede wszystkim drogim.

Zasadnicza różnica między węglem i drewnem to nieodnawialność tego pierwszego. Las odrasta, pokłady węgla – (w rozsądnym czasie) nie. Drewno kojarzy się nam głównie z tym, że jest ładne i przyjemnie pachnie.

Wzrost cen o ponad 50 proc.

Średnia cena drewna w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2022 r. wyniosła 323,18 zł/m3, czyli wzrosła o 52,3 proc. - podaje portal „money.pl”, powołując się na dane GUS.

Dane pozyskane z PGL Lasów Państwowych za cały 2022 r. pokazały, że średnia cena surowca z lasów utrzymywała się na poziomie 340 zł/m3. Natomiast średnia minimalna cena sprzedaży w Portalu Leśno-Drzewnym na 2023 r. osiągnęła 269 zł/m3.

Przypomnijmy, że w 2016 r. średnia cena sprzedaży drewna w nadleśnictwach wynosiła 190 zł/m3, a granica 200 zł/m3 została osiągnięta w 2020 r. Od 2021 r. notowany jest największy wzrost cen tego surowca.

Najdroższa sosna

Największy wzrost cen odnotowała sosna średniowymiarowa, którą nabywają przeważnie firmy papiernicze. Sosna wielkowymiarowa wzrosła o 26 proc., a dąb wielkowymiarowy o 0,3 proc., informują analitycy PKO Banku Polskiego

Ceny papieru toaletowego

W czasach PRL papier był towarem luksusowym. Obecnie jest podobnie. Ręczniki papierowe i papier toaletowy podrożały o 43,4 proc i 40,3 proc. Zauważalne jest, że są one gorszej jakości, a także są zdecydowanie cieńsze - podaje portal "superbiz.pl". Niewykluczone, że w 2023 r. za te towary będziemy musieli zapłacić jeszcze więcej.

Tagi: inflacja GUS
Polecane