Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wypłata 14. emerytury już za pasem, ale ci seniorzy jej nie dostaną. Jest oficjalny komunikat
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.08.2023 19:15

Wypłata 14. emerytury już za pasem, ale ci seniorzy jej nie dostaną. Jest oficjalny komunikat

emerytka-pieniadze-czternastka
Marek BAZAK/East News

W drugiej połowie lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą  kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. W rezultacie tzw. czternastka zostanie u nas na stałe i będzie wypłacana w kwocie najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Tym razem będzie to więc 1588,44 zł. Jednak nie wszyscy seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie w takiej wysokości. Są również tacy, którzy nie dostaną go wcale. Kilka temu ZUS opublikował komunikat m.in. w tej sprawie.

Czternastka będzie wypłacana z automatu

ZUS informuje, że tak jak poprzednio, czternasta emerytura będzie naliczana i wypłacana seniorom z automatu. Oznacza to, iż nie muszą oni składać na ręce urzędników żadnych wniosków. Dodatkowe pieniądze zostaną wypłacone wraz z emeryturą i rentą tą samą drogą, co świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym) – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Termin wypłaty czternastki zostanie podany w specjalnym rozporządzeniu. Niedawno jednak premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dodatkowe świadczenie popłynie do seniorów na przełomie sierpnia i września. 

To będzie piąty Primark w naszym kraju. Otwarcie już niebawem, znamy lokalizację nowego sklepu

Kto dostanie, a kto nie dostanie dodatkowej emerytury?

Czternastka w pełnej wysokości a więc wynosząca co najmniej* 1588,44 zł brutto (tyle, co tegoroczna minimalna emerytura) trafi – według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – do przeszło 6,8 mln seniorów (są to osoby, w przypadku których miesięczna wypłata z ZUS jest nie większa niż 2900 zł brutto). Natomiast 1,3 mln osób otrzyma ją w niższej wysokości. Tym osobom, które mieszczą się między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty 3200 zł będzie przysługiwać czternastka w kwocie 1288,44 zł – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis.

Czternasta emerytura nie jest dla wszystkich – minimalna wysokość tego świadczenia to 50 zł, dlatego ZUS ostrzega, że jeśli z wyliczeń wyjdzie niższa kwota, świadczenie to nie zostanie w ogóle wypłacone. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem, którego wypłata będzie zawieszona na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania – tłumaczą urzędnicy. Poza tym czternastki nie dostaną też sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku.

Czternastka pomniejszona o składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy

ZUS przypomina, że czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczana do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla niesamodzielnych. Dodatkowe świadczenie zostanie jednak pomniejszone o składkę zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy, dlatego seniorzy, którzy dostaną je w pełnej wysokości, otrzymają 1445,48 zł netto.

W ubiegłym roku czternastkę przyznano łącznie 7 788 866 seniorów. ZUS wypłacił im z tego tytułu 8 943 286 660,15 zł.

*W ustawie dot. czternastki zapisano, że Rada Ministrów ma prawo – w razie konieczności – podnieść wysokość tego świadczenia.