Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie wyjedziesz już do pracy do Wielkiej Brytanii? Przegłosowano kontrowersyjne prawo, trzeba będzie spełniać szereg wytycznych
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 20.05.2020 02:00

Nie wyjedziesz już do pracy do Wielkiej Brytanii? Przegłosowano kontrowersyjne prawo, trzeba będzie spełniać szereg wytycznych

wielka-brytania-pixabay-hj054361
Obraz hj054361 z Pixabay

Wielka Brytania wprowadza ograniczenia imigracyjne

Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, ustawa została przyjęta większością głosów parlamentarzystów. Nowe prawo nie pozwala na pracę nowym imigrantom, którzy nie spełnią określonych wymagań. Ustawa imigracyjna wejdzie w życie 31 grudnia 2020 roku, po zakończeniu okresu przejściowego.

Ustawa wprowadza system punktowy. Aby móc pracować i mieszkać w Wielkiej Brytanii, będzie trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów. Na wynik będą mieć wpływ różne czynniki, m.in. znajomość języka angielskiego, podjęcie pracy w zawodach znajdujących się na liście podwyższonego zapotrzebowania czy kwota zarobków powyżej 26,5 tys. funtów rocznie. Ten przepis ograniczy migrację niewykwalifikowanych imigrantów.

System punktowy w Wielkiej Brytanii

System punktowy obejmuje nowych imigrantów. Natomiast osoby, która do momentu zakończenia okresu przejściowego uzyskają status osoby osiedlonej, będą mogły dalej mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel cytowana przez “GW” przekonywała, że “system punktowy przyciągnie ludzi, których potrzebujemy, by poprowadzić kraj przez etap odbicia po epidemii koronawirusa i położyć fundamenty pod gospodarkę wysokich wynagrodzeń, zaawansowanych kompetencji i produktywności”.

Opozycja protestuje przeciwko ograniczeniom imigracyjnym w Wielkiej Brytanii

“GW” podaje, że opozycja jest oburzona nowymi przepisami i zwraca uwagę na dyskryminację gorzej zarabiających pracowników. Zdaniem opozycji przepisy wykluczają wiele grup zawodowych i doprowadzą do problemów państwowej służbie zdrowia, która już teraz cierpi na braki kadrowe. Przepisy mogą ten problem pogłębić, ponieważ wielu pracowników medycznych w Wielkiej Brytanii może nie spełniać nowych wymagań.