Wiek emerytalny musi zostać podniesiony. Inaczej Polacy otrzymają głodowe emerytury
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Grudnia 2019

Eksperci bez cienia wątpliwości. Za 5 lat wiek emerytalny do podniesienia

Wiek emerytalny musi zostać wydłużony w ciągu 6 lat - uważają eksperci Instytutu Emerytalnego w swoim najnowszym raporcie. System emerytalny w Polsce wymaga zmian. W przeciwnym wypadku Polacy powinni się szykować na głodowe świadczenia.

Wiek emerytalny w górę - to jedyne wyjście

Wiek emerytalny trzeba podnieść - alarmują eksperci Instytutu Emerytalnego. Właśnie ukazał się ich najnowszy raport “Społeczny Przegląd Emerytalny 2019”, w którym podkreślają wagę wieku emerytalnego - informuje Radio ZET. Reforma emerytalna w Polsce jest konieczna dla uzdrowienia systemu.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości obniżył wiek emerytalny po wyborach w 2015 roku. Po tej decyzji wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Konsekwencje tej decyzji będą odczuwalne dla pracowników w ciągu 10-20 lat. Wtedy stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości emerytury do ostatniej pensji pracownika będzie wynosiła ok. 40 proc. Z kolei za następne 30-40 lat kobiety będą dostawać świadczenia w kwocie ok. 25 proc. ostatniej pensji, a mężczyźni na poziomie 30 proc.

To oznacza, że jeśli pracownik, który zarabia ok. 4 tys. zł przejdzie na emeryturę w przyszłym roku, to jego świadczenie będzie wynosiło 2 tys. zł. Natomiast w przy podobnym wynagrodzeniu pracownik przechodzący w stan spoczynku zawodowego w 2060 roku będzie dostawał tylko ok. 1 tys. zł emerytury - podaje Radio ZET.

Prawo jest bezlitosne, jeśli masz w domu instalację gazową. Możesz łatwo wylądować przed sądemPrawo jest bezlitosne, jeśli masz w domu instalację gazową. Możesz łatwo wylądować przed sądemCzytaj dalej

Zmiany są potrzebne

Zdaniem Instytutu Emerytalnego nie ma na co czekać - dyskusja o podniesieniu wieku emerytalnego powinna zacząć się już teraz, a nie na koniec kadencji Sejmu, jak planowano. Specjaliści rekomendują podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla mężczyzn w 2025 roku, a dla kobiet w 2040 roku.

Mało tego - specjaliści uważają, że dodatków w postaci trzynastej i czternastej emerytury w ogóle nie powinno być w dobrze funkcjonującym systemie emerytalnym. Radio ZET podaje, że gdyby rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zdecydowałby się na wypłatę jednorazowego dodatkowego świadczenia w wysokości 1100 zł, to w ramach waloryzacji każdy senior i rencista dostałby 90 zł więcej do swojego świadczenia.

Sieć w cieniu konkurencji. Biedronce rośnie przeciwnik, z którym może mieć problemySieć w cieniu konkurencji. Biedronce rośnie przeciwnik, z którym może mieć problemyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk zawstydził wiernego na oczach całego kościoła. "Prawda, że jeszcze ładny?"
  2. Wysłała mężowi swoje zdjęcie. Przez jeden szczegół wniósł pozew o rozwód
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. 13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News