Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Więcej pieniędzy dla 800 tys. emerytów. Już od początku 2024 roku
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.11.2023 16:28

Więcej pieniędzy dla 800 tys. emerytów. Już od początku 2024 roku

Pieniądze na stole
BiznesINFO

Prawie milion emerytów może się cieszyć. Wraz z początkiem roku 2024 w życie wejdą dość ważne zmiany finansowe. Spowodują one wzrost kwot wypłat, które otrzymują co miesiąc seniorzy. Nie jest to koniec - według jednego z raportów, może to mieć spory wpływ na decyzje osób zbliżających się do wieku emerytalnego, jak również i samych emerytów.

Większe wypłaty dla emerytów

Niewiele jest sytuacji, z których emeryci mogą się naprawdę cieszyć. Zwłaszcza, jeżeli pod uwagę weźmie się obecne wysokie ceny w sklepach czy sytuację energetyczną i powiązaną niepewność co do przyszłorocznych osłon przeznaczonych dla gospodarstw domowych.

Ta wiadomość może jednak sprawić, że seniorzy będą z niecierpliwością zacierali ręce. 2024 rok zapowiada się bowiem obiecująco pod względem otrzymywanych przez nich wypłat pieniędzy.

Seniorzy otrzymają więcej pieniędzy

Jak informuje serwis biznes.interia.pl, wszystko spowodowane jest wzrostem płacy minimalnej. Styczniowa podwyżka podnosi jej kwotę do poziomu 4242 zł brutto, zaś ta zaplanowana na lipiec - do poziomu 4300 zł brutto.

Wzrost wypłat odczuje spora liczba seniorów mieszkających w Polsce. Według danych uzyskanych przez portal biznes.interia.pl, chodzi o 800 tys. osób, które łączą świadczenie emerytalne z pracą zarobkową. Standardem jest zatrudnianie takich seniorów z pensją na poziomie płacy minimalnej.

Motywacja dla emerytów

I to właśnie płaca minimalna jest jednym z dwóch motywatorów, które skłaniają emerytów do podjęcia pracy zarobkowej. Drugim, jak wynika z cytowanego przez biznes.interia.pl eksperta Personnel Service Krzysztofa Inglota, jest inflacja - jej dwucyfrowa wysokość jest ogromnym wyzwaniem dla osób otrzymujących świadczenie emerytalne.

Dodatkowo, na wzrastającą aktywność zawodową seniorów wskazują również dane Głównego Urzędu Statystycznego, które przytacza portal biznes.interia.pl. Obecnie jest to 13,5 proc. - co prawda dwa razy mniej niż w przypadku Holandii, ale już za 27 lat wynik Polski ma przekroczyć aż 40 proc. aktywnych osób powyżej 60 r.ż.