BiznesINFO.pl

flickr

Ważne ogłoszenie niemieckiego regulatora w sprawie Gazprom Germania. Potrzebna ciągłość dostaw

8 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Niemiecki regulator sieci energetycznej obiecał w piątek, że zapewni ciągłość dostaw za pośrednictwem infrastruktury należącej do spółki Gazprom Germania. Dla zachowania odpowiedniego przepływu gazu potrzebne jest jednak współdziałanie z dotychczasowymi kontrahentami firmy, operator apeluje więc o niezrywanie umów.

Gazprom Germania będący do końca marca bieżącego roku niemiecką filią rosyjskiego Gazpromu obecnie przeszedł po kuratelę państwa niemieckiego. Rosyjski gigant energetyczny zrzekł się bowiem swojej niemieckiej filii, wycofując z niej swoje udziały w trybie natychmiastowym.

Niemcy zapewniają o bezpieczeństwie

Rząd Niemiec, chcąc zabezpieczyć ciągłość dostaw gazu z Rosji do Niemiec i dalej na zachód Europy zdecydował się na czasowe zarządzanie spółką, choć nie podał do kiedy miałaby ona zostać w rękach państwa federalnego.

Niemiecki regulator sieci Bundesnetzagentur (BNetzA) zapewnił w piątek, że płatności w Gazprom Germania GmbH będą realizowane tylko w celu utrzymania działalności gospodarczej i funkcjonowania systemu przesyłowego, a więc kontrahenci współpracujący do tej pory ze spółką nie muszą bać się jej niewypłacalności i niekontrolowanego odpływu środków - przytacza fragment listu Bundesnetzagentur do operatorów powiązanych z Gazprom Germania Reuters.

Gazprom Germania w rękach rządu federalnego

Do przejęcia pieczy nad Gazprom Germania przez niemieckie federalne Ministerstwo Gospodarki doszło 4 kwietnia. Berlin zabezpieczył się także w ten sposób przed przejęciem spółki przez rosyjskie firmy JSC Palmary i Gazprom Export Business Services LLC, co zagrażałoby bezpieczeństwu energetycznemu Niemiec.

W momencie gdyby Gazprom Germania zawiesił swoją działalność, konsekwencje byłyby opłakane nie tylko dla Niemiec, które pełnią rolę kraju tranzytowego dla krajów Europy Zachodniej. Dzięki infrastrukturze Gazporm Germania gaz dostarczany jest m.in. do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii i Czech.

Niemcy płacą za Nord Stream i zastąpienie Ukrainy?

Pozycja Niemiec jako swoistego gazowego hubu Europy zaczęła się klarować po włączeniu gazociągu Nord Stream. W 2006 r. gdy Gazprom był już pewny projektu umożliwiającego dostarczanie gazu do Niemiec za pomocą rury położonej na dnie Bałtyku, w Niemczech rozbrzmiewały głosy o "bezpieczeństwie" dostaw gazu.

Burkhard Bergman w momencie gdy zapadła decyzja o budowie Gazociągu Północnego był szefem spółki E.ON/Rurhgas, związany z projektem Nord Stream od jego początków, mówił w rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami ekonomicznymi Paniuszkinem i Zygarem, że transport gazu bezpośrednio do Niemiec jest dużo bezpieczniejszy dla końcowych odbiorców w Europie, niż przez Ukrainę. W tym samym czasie Gazprom rozpowszechniał informacje o rzekomych kradzieżach przesyłanego gazu przez Ukraińców.

Niemcy zaczęły krok po kroku przejmować funkcję kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu, marginalizując znaczenie przesyłu gazu przez Ukrainę do odbiorców na zachodzie kontynentu. Obecna sytuacja polityczna może jednak sprawić, że Niemcy powtórnie się zastanowią, czy pomysł pełnienia funkcji rozdzielni rosyjskiego gazu jest dla opłacalny dla ich stabilności gospodarczej.

Tagi:

gazgaz ziemny

Podobne artykuły

Energetyka

Od 28 kwietnia ruszą obowiązkowe kontrole w naszych domach. Wielu Polaków musi wyrobić paszport energetyczny
Czytaj więcej >

Energetyka

Ważne informacje o dodatku węglowym 2023. Sprawdzamy, co rząd ma w planach
Czytaj więcej >

Energetyka

Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce
Czytaj więcej >

Energetyka

Koniec dotacji z programu “Mój prąd”. Są jednak i dobre wiadomości
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Energetyka

Ograniczyłeś zużycie prądu, to teraz dostaniesz pieniądze. Rząd szykuje spory prezent
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]