BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

W Warszawie padł rekord. Takiego obciążenia sieci jeszcze nie było

14 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Warszawa zaliczyła w środę 12 czerwca rekord w obciążeniu sieci elektrycznej. Takiego zapotrzebowania na prąd jeszcze w historii stolicy w upały nie było. Jak podaje Gazeta.pl, to jednak efekt ocieplenia klimatu i zbliżania się powoli do temperatur znanyc

Warszawa w środę pobiła absolutny rekord w zużyciu energii elektrycznej w upał. Jeszcze nie mamy kalendarzowego lata, a mieszkańcy stolicy już są męczeni upałami. Przez to zaczynają zapotrzebowaniem na prąd elektryczny zaskakiwać dostawców. Temperatury w ostatnich dniach przekraczały niejednokrotnie 30 stopni Celsjusza, co spowodowało, że ludzie masowo włączali klimatyzację, wiatraki i inne urządzenia służące do schłodzenia atmosfery.

Innogy Stoen Operator, który jest operatorem sieci dystrybucyjnej w stolicy, odnotował tym samym rekordowe zapotrzebowanie na prąd w upał - 1300,7 MW. Tym samym pobity został rekord z lipca 2018, który względem tego z 12 czerwca, był mniejszy o 4%. Na gołej dłoni widać tym samym efekty ocieplenia klimatu. Te sprawdzić można było także na termometrze. Średnia temperatura w Warszawie w ciągu kilku dziesięcioleci zdążyła wzrosnąć o 2 stopnie Celsjusza, co oznacza, że stolica Polski klimatem zbliża się do Budapesztu.

Warszawa zaliczyła rekord zużycia

Sprawa jest jednak poważna, ponieważ nie mamy jeszcze pełni sezonu, a już Warszawa bije zeszłoroczny rekord. Mało tego - rekordowe zużycie w lato zbliża się do rekordowego zużycia w zimę, które zwyczajowo było najwyższym notowanym. Powoli zbliżamy się do wyrównania wartości konsumpcji prądu elektrycznego, ponieważ tegoroczny szczyt zimowego zapotrzebowania jest tylko 15 MW większy niż rekord ze środy. Choć jest to wciąż mniej niż rekord zimowy, jaki padł 26 lutego 2018 roku - 1352 MW - to niebezpiecznie letnie zapotrzebowanie zbliża się do tego poziomu.

Jak czytamy na Gazeta.pl, sytuacja w Warszawie jest o tyle problematyczna, że dwie generujące ciepło i prąd elektryczny elektrociepłownie, czyli Żerań i Siekierki, w okresie letnim nie pracują na takich obrotach, jak zimą i dostarczają mniej prądu. Zazwyczaj to wystarczyło do zaspokojenia zapotrzebowania w stolicy, ale jak widać z twardych danych, warunki znacznie się zmieniają.

Tagi:

Warszawaprąd

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wrocław

Polska i Świat

Kosmiczna podwyżka czynszu we Wrocławiu. Przedsiębiorcy proszą o pomoc, PGNiG wypowiada czynsze

Czytaj więcej >
Kim Dzong Un, testy rakietowe

Polska i Świat

Waszyngton podpadł Kim Dzong Unowi. Przywódca Korei Płn wyraził swoją opinię o działaniach na Ukrainie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Pogarsza się sytuacja na rynku paliw. Ceny znowu pójdą w górę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >