BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Waloryzacja emerytur i rent 2022. Są już wstępne wyliczenia, wiadomo ile zyskają seniorzy

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Waloryzacja świadczeń to moment, na który czekają wszyscy emeryci. Rąbek tajemnicy na temat przyszłorocznych stawek uchyla dokument, który Ministerstwo Finansów przesłało do Brukseli. Eksperci przewidują, że waloryzacja 2022 może być rekordowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zależy waloryzacja

  • O ile mogą wzrosnąć emerytury, renty i dodatki

  • Jaka będzie podwyżka poszczególnych świadczeń

Waloryzacja 2022. Pierwsze wyliczenia wyjątkowo korzystne dla seniorów

Waloryzacja świadczeń zależy do dwóch podstawowych wskaźników. Na nową wysokość emerytur, rent i dodatków ma wpływ inflacja w gospodarstwach emeryckich, czyli podwyżka cen towarów, które nabywają seniorzy. Pod uwagę bierze się także co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac z roku poprzedniego.

Choć kolejna waloryzacja poprawi finanse seniorów dopiero w przyszłym roku, to już można dokonać pewnych wstępnych obliczeń. Pozwala na to „aktualizacja programu konwergencji”, którą do Brukseli skierowało Ministerstwo Finansów. W dokumencie rząd przedstawił dane makroekonomiczne, dzięki którym można szacować, ile będzie wynosiła przyszłoroczna waloryzacja.

Wskaźniki zaprezentowane w programie są wyjątkowo korzystne dla seniorów. Resort finansów prognozuje bowiem, że inflacja wyniesie w tym roku 3,1 proc. Gazeta Wyborcza podaje, że inflacja emerycka jest zazwyczaj większa. Z kolei drugi wskaźnik, od którego zależy waloryzacja - wzrost wynagrodzeń, ma wynosić zdaniem MF 6,2 proc.

Jaka zatem może być waloryzacja 2022? W ocenie dr Łukasza Wacławika z Wydziału Zarządzania na krakowskiej AGH zapowiada się rekordowy wskaźnik. - Można założyć, że inflacja emerycka wyniesie ok. 4,2 proc. - szacował ekspert w rozmowie z „GW”. Jego zdaniem pensje wzrosną w ujęciu realnym o prawie 1,5 proc. Rezultat? Wzrost świadczeń emerytalnych o 4,5 proc.

Emerytury wyższe o ponad 100 zł

Co tak wysoka waloryzacja oznacza dla seniorów? Zyska każdy, bez względu na rodzaj pobieranego świadczenia.

Świadczenie przedemerytalne, które obecnie wynosi 1262,34 zł wzrośnie o 56,80 zł. Na podwyżkę o 92,31 zł będą mogły liczyć osoby pobierające średnią rentę (aktualnie: 2051,44 zł). 

Z kolei średnia emerytura na poziomie 2576,81 zł zanotuje skok o 115,95 zł. Osoby z rentą rodzinną otrzymają w ramach waloryzacji dodatkowe 103,85 zł (aktualnie: 2307,87 zł). W najlepszej sytuacji będą jednak obywatele pobierający emeryturę pomostową (aktualnie: 3214,76 zł). Waloryzacja rzędu 4,5 proc. sprawi, że do świadczenia doliczą nadprogramowe aż 144,66 zł. Wszystkie przytoczone kwoty to wyliczenia brutto.

Waloryzacja wpłynie także na dodatki

Jeżeli waloryzacja faktycznie będzie wynosiła 4,5 proc. to wzrost zanotują także dodatki, choć nie aż tak spektakularny, jak regularne świadczenia. Dodatek pielęgnacyjny i dodatek za tajne nauczanie, który obecnie wynosi 239,66 zł, zwiększy się o 10,78 zł.

Podwyżkę o 16,17 zł odczują także osoby otrzymujące dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego z całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji (aktualnie: 359,49 zł). O 10,78 zł wzrośnie dodatek kombatancki (aktualnie 239,66 zł). Największa podwyżka dotknie osoby z dodatkiem dla sierot zupełnych - o 20,26 zł (aktualnie: 450,44 zł).

Poza tym waloryzacja sprawia, że seniorzy otrzymają także więcej pieniędzy w ramach trzynastej emerytury. To dodatek wypłacony po raz pierwszy w 2019 r., który jest zagwarantowany w ustawie. Zgodnie z zasadami trzynastka wynosi dokładnie tyle, ile emerytura minimalna, która co roku ulega podwyższeniu. Przyszłoroczna waloryzacja nie będzie obejmowała czternastej emerytury, ponieważ ten dodatek trafi do seniorów tylko w tym roku.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >