BiznesINFO.pl
Waloryzacja emerytur w 2021 r.

Marek Bazak/East News

Emeryci i renciści zyskają dodatkowe pieniądze. Wiadomo już, ile trafi do ich kieszeni w 2021 roku

4 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dzięki przyszłorocznej, korzystnej waloryzacji emerytur i rent seniorzy odnotują nadwyżkę na kontach. Oficjalne rozporządzenie w tej sprawie jest w trakcie przygotowań. Na jaką podwyżkę będą mogli liczyć emeryci?

Emeryci zyskają na przyszłorocznej waloryzacji emerytur

Przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent pozostanie na poziomie ustawowego minimum. Według oficjalnych prognoz emeryci będą mogli zatem liczyć na podwyżkę rzędu 3,84 proc. Co to oznacza w praktyce? Uśredniona kwota podwyżek będzie wynosiła 95 zł.

Emeryci, którzy pobierają świadczenie w wysokości minimalnej (1200 zł) otrzymają dodatkowe 46,08 zł (1246,08 zł). Seniorzy otrzymujący w tym roku 1500 zł w ramach emerytury w przyszłym roku dostaną 1557,60 zł. Wszyscy z emeryturą rzędu 2000 zł zyskają dodatkowe 76,80 zł (2076,80 zł). Najbardziej na waloryzacji emerytur skorzystają seniorzy pobierający świadczenie w kwocie 5000 zł – w 2021 r. otrzymają podwyżkę rzędu prawie 200 zł.

Kosztowna waloryzacja emerytur

Wirtualna Polska podaje, że przy takiej wysokości wskaźnika koszt waloryzacji emerytur i innych świadczeń z systemu powszechnego, mundurowego i rolniczego będzie oscylował w granicach 9,6 mld zł. Nowe stawki świadczeń, uregulowane na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, będą obowiązywały od marca 2021 r.

Waloryzacja emerytur i rent zależy od kilku czynników – cen produktów, inflacji, realnego wzrostu wynagrodzeń oraz decyzji parlamentu w sprawie budżetu na kolejny rok. Zgodnie z ustawowym minimum, na które zdecydował się rząd, wskaźnik ten jest powiązany ze średniorocznym spisem cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym (wraz z inflacją), który jest zwiększony o przynajmniej 20 proc. realnego wzrostu średniej pensji w Polsce.

Tagi:

pieniądzeemeryciemerytura

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >