BiznesINFO.pl
Minimalna waloryzacja emerytur nie wyniesie jednak 70 zł

Biznes Info

Sejm zadecydował o waloryzacji. Odrzucił poprawki Senatu

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Waloryzacja emerytur będzie w 2021 roku niższa, niż zaproponował Senat. To oznacza, że emeryci nie będą mogli liczyć na podwyżki świadczeń. Złe wieści dotyczą także wypłat czternastych emerytur.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie waloryzacja emerytur

  • Jakie poprawki odrzucił Sejm

  • Kto otrzyma czternastą emeryturę

Wyższa waloryzacja odrzucona przez Sejm

Waloryzacja emerytur miała, zgodnie z poprawkami Senatu, wynieść aż 4,24 proc., jednak nie mniej niż 70 zł. Dziś Sejm odrzucił poprawki, przekazała PAP. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed niedawno podkreślał, że podczas tegorocznej waloryzacji świadczenia emerytów wzrosną o minimum 50,88 zł.

- Poprawka, którą zaproponował Senat [minimalna waloryzacja w wysokości 70 zł - przyp. red.], spowodowałaby dodatkowy koszt na poziomie jeszcze dodatkowego 1 mld zł - wyjaśniał odrzucenie senackiej poprawki wiceminister. Jego zdaniem budżet nie udźwignąłby dodatkowego wzrostu świadczeń o 20 zł.

Marcowa waloryzacja świadczeń podniesie wysokość najniższych emerytur do poziomu 1250,88 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wzrośnie do 938,16 zł, a renta rodzinna wyniesie 1250,88 zł.

Czternastki jednak nie dla każdego

Kolejną poprawką, którą zaproponował Senat, było zagwarantowanie czternastej emerytury każdej osobie uprawnionej do otrzymania świadczenia. Dzięki niej każdy emeryt, bez względu na wysokość pobieranej emerytury mógłby liczyć na “czternastkę” w pełnej kwocie 1250,88 zł.

Przypomnijmy, że czternasta emerytura miała przysługiwać osobom otrzymującym emerytury i renty w systemie powszechnym, rolnikom, służbom mundurowym, osobom otrzymującym emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz osobom, które pobierają renty inwalidów wojennych i wojskowych, jeśli ich świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przeciwnym wypadku miała obowiązywać zasada “złotówka za złotówkę”, co oznacza, że kwota czternastej emerytury miałaby zostać pomniejszona o kwotę przekroczenia.

W związku z tym, że poprawki Senatu zostały odrzucone, powyższe zasady są w dalszym ciągu aktualne - czternastej emerytury nie dostaną wszyscy.

Sejm zadecydował

W związku z tym, że poprawki Senatu zostały odrzucone przez Sejm, czternastych emerytur nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

Wypłacenie czternastych emerytur pochłonie 11,4 mld zł z budżetu państwa. Każda osoba uprawniona do otrzymania dodatkowego świadczenia nie będzie musiała nic robić, by je otrzymać, ponieważ tzw. czternastki będą wypłacane z urzędu.

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >