BiznesINFO.pl

Biznes Info

Sejm zadecydował o waloryzacji. Odrzucił poprawki Senatu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie waloryzacja emerytur

  • Jakie poprawki odrzucił Sejm

  • Kto otrzyma czternastą emeryturę

Wyższa waloryzacja odrzucona przez Sejm

Waloryzacja emerytur miała, zgodnie z poprawkami Senatu, wynieść aż 4,24 proc., jednak nie mniej niż 70 zł. Dziś Sejm odrzucił poprawki, przekazała PAP. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed niedawno podkreślał, że podczas tegorocznej waloryzacji świadczenia emerytów wzrosną o minimum 50,88 zł.

- Poprawka, którą zaproponował Senat [minimalna waloryzacja w wysokości 70 zł - przyp. red.], spowodowałaby dodatkowy koszt na poziomie jeszcze dodatkowego 1 mld zł - wyjaśniał odrzucenie senackiej poprawki wiceminister. Jego zdaniem budżet nie udźwignąłby dodatkowego wzrostu świadczeń o 20 zł.

Marcowa waloryzacja świadczeń podniesie wysokość najniższych emerytur do poziomu 1250,88 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wzrośnie do 938,16 zł, a renta rodzinna wyniesie 1250,88 zł.

Czternastki jednak nie dla każdego

Kolejną poprawką, którą zaproponował Senat, było zagwarantowanie czternastej emerytury każdej osobie uprawnionej do otrzymania świadczenia. Dzięki niej każdy emeryt, bez względu na wysokość pobieranej emerytury mógłby liczyć na “czternastkę” w pełnej kwocie 1250,88 zł.

Przypomnijmy, że czternasta emerytura miała przysługiwać osobom otrzymującym emerytury i renty w systemie powszechnym, rolnikom, służbom mundurowym, osobom otrzymującym emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz osobom, które pobierają renty inwalidów wojennych i wojskowych, jeśli ich świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przeciwnym wypadku miała obowiązywać zasada “złotówka za złotówkę”, co oznacza, że kwota czternastej emerytury miałaby zostać pomniejszona o kwotę przekroczenia.

W związku z tym, że poprawki Senatu zostały odrzucone , powyższe zasady są w dalszym ciągu aktualne - czternastej emerytury nie dostaną wszyscy.

Sejm zadecydował

W związku z tym, że poprawki Senatu zostały odrzucone przez Sejm, czternastych emerytur nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

Wypłacenie czternastych emerytur pochłonie 11,4 mld zł z budżetu państwa. Każda osoba uprawniona do otrzymania dodatkowego świadczenia nie będzie musiała nic robić, by je otrzymać, ponieważ tzw. czternastki będą wypłacane z urzędu.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]