BiznesINFO.pl

Pxhere CC0

Senat wniósł poprawki do kwot waloryzacji rent i emerytur

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką waloryzację zaproponował Sejm

  • Jakie poprawki wniósł Senat

  • Jakie zmiany postuluje w sprawie czternastej emerytury

Waloryzacja do podwyższenia? Senat przyjął poprawki

Waloryzacja to moment wyczekiwany przez wszystkich emerytów i rencistów w Polsce. Zgodnie z propozycją posłów tegoroczna waloryzacja ma wynieść 4,24 proc., przy założeniu, że podwyżka nie może być mniejsza niż 50 zł. W rezultacie emerytura minimalna wzrośnie z 1200 zł do 1250 zł brutto. Wskaźnik procentowy znajduje zastosowanie tylko przy świadczeniach wyższych.

Nad sejmowym postulatem pochylił się Senat. Zdaniem członków izby wyższej polskiego parlamentu waloryzacja powinna wynosić w prawdzie 4,24 proc., ale nie mniej niż 70 zł. Przyjęcie tej propozycji oznaczałoby, że seniorzy z najniższym świadczeniem otrzymywaliby 1270 zł brutto.

Senacka poprawka trafi teraz do Sejmu, gdzie posłowie zadecydują o ostatecznym kształcie tegorocznej waloryzacji. Jednak najbliższe posiedzenie odbędzie się dopiero 24-25 lutego, co oznacza, że ZUS będzie miał zaledwie 4 dni na przeliczenie podwyżek seniorów. Waloryzacja jest bowiem przeprowadzana zawsze 1 marca danego roku.

Obawy o terminowe wypłaty wyższych świadczeń stłumił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS . Jego zdaniem, Zakład jest odpowiednio przygotowany do wszelkich wyliczeń i przyjęcie ustawy w ostatniej chwili nie wpłynie na termin wypłaty emerytur i rent. Seniorzy mogą zatem spać spokojnie.

Według Senatu nie tylko waloryzacja powinna ulec zmianie

Waloryzacja to nie jedyna kwestia, do której senatorowie zgłosili swoje zastrzeżenia. Na celowniku członków izby wyższej polskiego parlamentu znalazła się także głośno zapowiadana czternasta emerytura.

Business Insider Polska donosi, że senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem ustawy w sprawie wypłaty kolejnego, dodatkowego świadczenia senioralnego, ale wprowadzili do niej poprawki. Ich zdaniem każdy senior, uprawniony do czternastki, powinien otrzymać ją w identycznej wysokości - 1250,88 zł (równowartość emerytury minimalnej proponowanej przez Sejm). Identyczny mechanizm zastosowano w przypadku trzynastej emerytury , która po raz pierwszy zasiliła budżety seniorów w maju 2019 r.

Zgodnie z sejmową propozycją czternastka w wysokości 1250,88 zł miałaby przysługiwać wyłącznie tym emerytom, których regularnie wypłacane świadczenie nie przekracza progu 2,9 tys. zł miesięcznie. Według oficjalnych wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej czternastka w pełnej kwocie trafi do ponad 7,9 mln Polaków.

Każdy, kto pobiera wyższą emeryturę, podległaby mechanizmowi „złotówka za złotówkę”. Resortowe szacunki wskazują, że taka metoda ma być zastosowana w przypadku 1,1 mln emerytów. Co on oznacza w praktyce? Senior ze świadczeniem np. 3 tys. dostałby czternastkę w kwocie pomniejszonej o 100 zł, czyli 1150,88 zł brutto. Zatem znajdą się także emeryci, którzy czternastki nie otrzymają wcale.

Rząd zdecydował się na wprowadzenie progu, ponieważ co do zasady czternastki mają wesprzeć przede wszystkim najuboższych obywateli. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed oznajmił, że czternaste emerytury będą wypłacane jednorazowo, tylko w tym roku.

TVN24 donosi, że wypłata dodatkowego świadczenia ma odbywać się w listopadzie 2021 r. Rząd przeznaczy na ten cel 11,4 mld zł. Resort wyliczył, że koszt dwóch dodatkowych świadczeń dla emerytów sięga w tym roku kwoty ponad 23 mld zł. Dalsze losy waloryzacji i czternastych emerytów leżą w rękach posłów, a następnie - prezydenta Andrzeja Dudy.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >