Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Wakacje 2021. Nad Bałtykiem jest drogo, a będzie jeszcze drożej
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 17.06.2021 02:00

Wakacje 2021. Nad Bałtykiem jest drogo, a będzie jeszcze drożej

Fot. Piotr Molecki/East News, Jastrzebia Gora, 03.06.2021. Dlugi czerwcowy weekend. Tlumy wczasowiczow nad Baltykiem.
East News, Piotr Molecki

Mogłoby się wydawać, że zagraniczne wakacje są droższe niż te w rodzimych kurortach. Tymczasem okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie - ceny nad Bałtykiem biją rekordy, a ma być jeszcze gorzej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób wyglądają ceny nad polskim morzem

  • Dlaczego jest tak drogo

  • Czy ceny będą rosły

Wakacje nad Bałtykiem coraz droższe

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a Polacy znajdują się w przedbiegach do swoich wakacyjnych wyjazdów na wczasy. Tymczasem ceny nad Bałtykiem szybują w górę nie do poznania. Wszystko wskazuje na to, że tańsze są wczasy za granicą.

Jak informuje portal bankier.pl, za gofra z bitą śmietaną i owocami zapłacimy 15 zł, cena gałki lodów waha się od 6 zł do nawet 10 zł, a kawa z mlekiem kosztuje niemal 16 zł. Z kolei deser lodowy to koszt prawie 30 zł.

To ceny podstawowych deserów, a porządne dania obiadowe kosztują jeszcze więcej. Przypomnijmy, że turyści znów wrzucają do internetu zdjęcia swoich paragonów, a jeden opiewający na prawie 200 zł wywołał prawdziwą dyskusję.

Jak prognozuje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, ceny nad Bałtykiem mogą wzrosnąć nawet o 20 proc. W Kołobrzegu ceny dań obiadowych wahają się od 36 zł do 68 zł. Porcja zupy to cena rzędu 25 zł.

Ceny nad morzem nie do pobicia

Restauratorzy argumentują, że wzrost cen nad Bałtykiem to efekt szalejącej inflacji. Bankier.pl przypomina, że ta w Polsce w maju br. wyniosła 5 proc., a eksperci podkreślają, że to jeszcze nie koniec.

Na ceny nad Bałtykiem wpływa również opłata cukrowa. Za sprawą kontrowersyjnej daniny ceny napojów gazowanych w Polsce wzrosły o kilkanaście procent. Wszak to napoje stanowią potężną część rachunku w knajpie.

Niemniej jednak Polacy bardzo chętnie spędzają wakacje w kraju. Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że 47 proc. respondentów planuje spędzić wakacje w rodzimych kurortach.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]